Hoppa till innehållet

Hässleholm vs Perstorp — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HässleholmPerstorp
22,8%
S
25,5%
18,9%
M
15,7%
28,2%
SD
34,8%
5,5%
C
3,9%
6,5%
V
7,4%
7,6%
KD
6,0%
5,5%
L
3,3%
3,5%
MP
2,1%
Valdeltagande 83,2%Valdeltagande 78,1%

Kommun 2026

HässleholmPerstorp
20,2%
S
20,4%
16,9%
M
8,6%
23,8%
SD
18,1%
7,8%
C
5,4%
6,9%
V
6,4%
7,4%
KD
2,3%
5,2%
L
0,4%
3,1%
MP
1,4%
Valdeltagande 80,9%Valdeltagande 74,1%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hässleholm, den ljusare undre är Perstorp. Skillnaden är Hässleholm minus Perstorp i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,0 %
40,9 %
28,3 %
35,6 %
29,9 %
37,1 %
25,5 %
29,3 %
24,6 %
26,5 %
22,8 %
25,5 %
-2,8
SD
6,4 %
6,1 %
12,9 %
11,1 %
23,4 %
25,3 %
29,1 %
35,3 %
33,6 %
40,9 %
28,2 %
34,8 %
-6,6
M
25,3 %
23,5 %
29,0 %
28,1 %
19,0 %
17,4 %
18,0 %
16,0 %
17,7 %
14,5 %
18,9 %
15,7 %
+3,2
C
9,4 %
7,2 %
8,0 %
5,6 %
6,1 %
4,9 %
6,9 %
5,0 %
5,0 %
4,1 %
5,5 %
3,9 %
+1,6
KD
8,6 %
5,8 %
5,8 %
4,0 %
5,1 %
2,8 %
7,3 %
5,3 %
6,8 %
5,5 %
7,6 %
6,0 %
+1,5
V
3,4 %
5,4 %
3,2 %
4,7 %
3,1 %
3,3 %
4,6 %
3,3 %
4,7 %
3,8 %
6,5 %
7,4 %
-1,0
MP
3,7 %
1,7 %
6,0 %
4,3 %
6,9 %
4,2 %
3,1 %
2,0 %
2,8 %
1,7 %
3,5 %
2,1 %
+1,4
L
6,1 %
5,5 %
5,9 %
5,1 %
3,9 %
3,1 %
4,1 %
2,4 %
3,5 %
2,0 %
5,5 %
3,3 %
+2,3
ÖVR
2,1 %
4,0 %
0,9 %
1,5 %
0,8 %
1,0 %
1,4 %
1,3 %
1,2 %
1,0 %
1,7 %
1,3 %
+0,3
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S22,8%25,5%-2,8pp
M18,9%15,7%+3,2pp
SD28,2%34,8%-6,6pp
L5,5%3,3%+2,3pp

Valdeltagande: Hässleholm 83,2% · Perstorp 78,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad