Heby vs Tierp — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HebyTierp
25,6%
S30,6%
16,9%
16,5%
26,2%
SD23,9%
7,5%
5,8%
5,3%
5,8%
8,3%
7,2%
4,0%
3,8%
3,8%
4,3%
Valdeltagande 84,1%Valdeltagande 84,7%
Kommun 2026
HebyTierp
25,4%
S27,4%
18,3%
14,9%
23,7%
SD16,1%
13,5%
10,8%
5,4%
5,7%
6,9%
5,1%
1,9%
1,8%
3,5%
4,4%
Valdeltagande 81,4%Valdeltagande 82,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Heby, den ljusare undre är Tierp. Skillnaden är Heby minus Tierp i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 36,7 % 45,8 % | 33,9 % 42,9 % | 35,5 % 42,6 % | 29,1 % 33,9 % | 27,6 % 34,1 % | 25,6 % 30,6 % | -5,0 |
| SD | 3,8 % 3,1 % | 7,0 % 6,3 % | 16,5 % 14,3 % | 22,9 % 20,9 % | 29,6 % 26,6 % | 26,2 % 23,9 % | +2,3 |
| M | 18,9 % 14,7 % | 23,8 % 20,6 % | 16,4 % 15,1 % | 13,8 % 13,8 % | 14,8 % 14,4 % | 16,9 % 16,5 % | +0,4 |
| C | 16,9 % 14,3 % | 14,4 % 10,4 % | 13,1 % 9,7 % | 13,2 % 11,3 % | 7,9 % 7,1 % | 7,5 % 5,8 % | +1,8 |
| KD | 7,1 % 5,5 % | 5,5 % 3,6 % | 4,8 % 2,9 % | 8,0 % 5,4 % | 8,2 % 5,9 % | 8,3 % 7,2 % | +1,1 |
| V | 5,9 % 5,5 % | 4,8 % 5,3 % | 4,6 % 5,1 % | 5,5 % 6,6 % | 4,9 % 4,7 % | 5,3 % 5,8 % | -0,5 |
| L | 5,0 % 5,5 % | 5,2 % 4,6 % | 2,7 % 2,9 % | 3,0 % 3,1 % | 2,4 % 2,5 % | 4,0 % 3,8 % | +0,2 |
| MP | 3,1 % 3,6 % | 4,3 % 4,7 % | 3,6 % 4,2 % | 2,4 % 2,7 % | 2,9 % 3,3 % | 3,8 % 4,3 % | -0,5 |
| ÖVR | 2,4 % 2,0 % | 1,3 % 1,6 % | 1,0 % 1,3 % | 2,1 % 2,2 % | 1,6 % 1,3 % | 2,4 % 2,2 % | +0,2 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,6%30,6%-5,0pp
SD26,2%23,9%+2,3ppValdeltagande: Heby 84,1% · Tierp 84,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

