Hoppa till innehållet

Hedemora vs Hofors — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HedemoraHofors
28,2%
S
31,5%
17,1%
M
15,5%
25,1%
SD
26,3%
6,3%
C
4,2%
5,8%
V
8,3%
7,4%
KD
7,1%
3,4%
L
3,0%
4,3%
MP
2,4%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 82,0%

Kommun 2026

HedemoraHofors
27,4%
S
26,4%
22,5%
M
17,2%
13,8%
SD
18,1%
9,5%
C
8,1%
4,9%
V
11,2%
7,1%
KD
13,6%
0,6%
L
4,2%
5,2%
MP
0,9%
Valdeltagande 80,1%Valdeltagande 80,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hedemora, den ljusare undre är Hofors. Skillnaden är Hedemora minus Hofors i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,8 %
51,0 %
36,4 %
49,7 %
35,0 %
47,4 %
30,6 %
39,4 %
29,6 %
36,4 %
28,2 %
31,5 %
-3,2
SD
3,1 %
4,0 %
8,3 %
7,4 %
17,4 %
16,0 %
22,5 %
21,8 %
28,8 %
27,8 %
25,1 %
26,3 %
-1,2
M
19,6 %
13,7 %
23,9 %
15,6 %
17,7 %
11,2 %
15,3 %
11,3 %
16,1 %
13,6 %
17,1 %
15,5 %
+1,7
C
12,2 %
5,9 %
9,6 %
4,0 %
9,3 %
4,5 %
10,0 %
5,2 %
6,2 %
3,9 %
6,3 %
4,2 %
+2,1
V
7,4 %
11,4 %
6,4 %
11,0 %
6,1 %
10,8 %
7,5 %
11,8 %
5,6 %
8,3 %
5,8 %
8,3 %
-2,6
KD
5,3 %
2,9 %
4,6 %
2,0 %
3,1 %
1,7 %
6,9 %
4,0 %
6,2 %
4,4 %
7,4 %
7,1 %
+0,3
MP
4,7 %
3,2 %
6,1 %
4,2 %
4,5 %
3,0 %
2,9 %
1,9 %
3,5 %
2,1 %
4,3 %
2,4 %
+2,0
L
4,1 %
5,4 %
3,5 %
5,0 %
2,8 %
2,8 %
2,7 %
3,5 %
2,1 %
2,3 %
3,4 %
3,0 %
+0,4
ÖVR
3,0 %
2,6 %
1,3 %
1,3 %
1,6 %
1,0 %
1,7 %
1,1 %
1,7 %
1,1 %
2,3 %
1,8 %
+0,5
FI
—
—
—
—
2,5 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,2%31,5%-3,2pp
C6,3%4,2%+2,1pp
V5,8%8,3%-2,6pp

Valdeltagande: Hedemora 82,6% · Hofors 82,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad