Hedemora vs Norberg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HedemoraNorberg
28,2%
S32,9%
17,1%
17,5%
25,1%
SD22,7%
6,3%
3,7%
5,8%
6,6%
7,4%
5,9%
3,4%
5,0%
4,3%
3,8%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 83,7%
Kommun 2026
HedemoraNorberg
27,4%
S35,9%
22,5%
15,0%
13,8%
SD8,0%
9,5%
0,7%
4,9%
8,0%
7,1%
1,2%
0,6%
8,2%
5,2%
3,3%
Valdeltagande 80,1%Valdeltagande 81,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hedemora, den ljusare undre är Norberg. Skillnaden är Hedemora minus Norberg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,8 % 44,5 % | 36,4 % 42,4 % | 35,0 % 38,4 % | 30,6 % 36,5 % | 29,6 % 36,9 % | 28,2 % 32,9 % | -4,6 |
| SD | 3,1 % 3,0 % | 8,3 % 7,3 % | 17,4 % 20,3 % | 22,5 % 21,6 % | 28,8 % 25,8 % | 25,1 % 22,7 % | +2,4 |
| M | 19,6 % 16,3 % | 23,9 % 20,0 % | 17,7 % 14,2 % | 15,3 % 14,1 % | 16,1 % 14,3 % | 17,1 % 17,5 % | -0,4 |
| V | 7,4 % 12,6 % | 6,4 % 11,0 % | 6,1 % 8,9 % | 7,5 % 9,5 % | 5,6 % 7,7 % | 5,8 % 6,6 % | -0,8 |
| C | 12,2 % 6,6 % | 9,6 % 4,6 % | 9,3 % 4,3 % | 10,0 % 5,7 % | 6,2 % 3,0 % | 6,3 % 3,7 % | +2,6 |
| KD | 5,3 % 3,3 % | 4,6 % 2,9 % | 3,1 % 2,3 % | 6,9 % 4,1 % | 6,2 % 4,6 % | 7,4 % 5,9 % | +1,5 |
| MP | 4,7 % 4,2 % | 6,1 % 5,8 % | 4,5 % 4,3 % | 2,9 % 2,5 % | 3,5 % 2,9 % | 4,3 % 3,8 % | +0,5 |
| L | 4,1 % 4,5 % | 3,5 % 4,7 % | 2,8 % 2,8 % | 2,7 % 3,8 % | 2,1 % 3,1 % | 3,4 % 5,0 % | -1,7 |
| ÖVR | 3,0 % 4,8 % | 1,3 % 1,1 % | 1,6 % 1,7 % | 1,7 % 2,1 % | 1,7 % 1,7 % | 2,3 % 1,9 % | +0,4 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 2,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S28,2%32,9%-4,6pp
SD25,1%22,7%+2,4ppValdeltagande: Hedemora 82,6% · Norberg 83,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

