Hoppa till innehållet

Hedemora vs Smedjebacken — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HedemoraSmedjebacken
28,2%
S
34,2%
17,1%
M
17,4%
25,1%
SD
26,2%
6,3%
C
4,0%
5,8%
V
4,5%
7,4%
KD
5,5%
3,4%
L
3,3%
4,3%
MP
2,9%
Valdeltagande 82,6%Valdeltagande 85,1%

Kommun 2026

HedemoraSmedjebacken
27,4%
S
56,1%
22,5%
M
18,4%
13,8%
SD
13,4%
9,5%
C
3,7%
4,9%
V
3,3%
7,1%
KD
1,6%
0,6%
L
0,8%
5,2%
MP
2,5%
Valdeltagande 80,1%Valdeltagande 83,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hedemora, den ljusare undre är Smedjebacken. Skillnaden är Hedemora minus Smedjebacken i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
40,8 %
53,7 %
36,4 %
50,9 %
35,0 %
44,1 %
30,6 %
39,0 %
29,6 %
36,3 %
28,2 %
34,2 %
-6,0
SD
3,1 %
2,2 %
8,3 %
6,4 %
17,4 %
18,5 %
22,5 %
22,9 %
28,8 %
30,5 %
25,1 %
26,2 %
-1,1
M
19,6 %
16,1 %
23,9 %
19,7 %
17,7 %
15,0 %
15,3 %
13,9 %
16,1 %
14,1 %
17,1 %
17,4 %
-0,2
C
12,2 %
7,3 %
9,6 %
5,1 %
9,3 %
5,4 %
10,0 %
6,3 %
6,2 %
4,1 %
6,3 %
4,0 %
+2,3
V
7,4 %
7,7 %
6,4 %
6,7 %
6,1 %
6,7 %
7,5 %
7,6 %
5,6 %
5,3 %
5,8 %
4,5 %
+1,3
KD
5,3 %
3,5 %
4,6 %
2,6 %
3,1 %
2,1 %
6,9 %
4,5 %
6,2 %
4,1 %
7,4 %
5,5 %
+2,0
MP
4,7 %
2,9 %
6,1 %
4,1 %
4,5 %
3,6 %
2,9 %
2,1 %
3,5 %
2,4 %
4,3 %
2,9 %
+1,4
L
4,1 %
3,2 %
3,5 %
3,4 %
2,8 %
1,9 %
2,7 %
2,5 %
2,1 %
1,9 %
3,4 %
3,3 %
+0,0
ÖVR
3,0 %
3,5 %
1,3 %
1,1 %
1,6 %
0,8 %
1,7 %
1,3 %
1,7 %
1,2 %
2,3 %
1,9 %
+0,4
FI
—
—
—
—
2,5 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S28,2%34,2%-6,0pp
C6,3%4,0%+2,3pp

Valdeltagande: Hedemora 82,6% · Smedjebacken 85,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad