Helsingborg vs Svalöv — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HelsingborgSvalöv
27,1%
S22,3%
21,3%
15,9%
21,7%
SD32,4%
5,1%
6,0%
9,4%
5,6%
4,9%
6,1%
5,3%
4,9%
4,0%
5,5%
Valdeltagande 81,3%Valdeltagande 84,5%
Kommun 2026
HelsingborgSvalöv
29,9%
S21,8%
25,5%
12,4%
18,7%
SD34,1%
3,9%
12,9%
9,5%
5,8%
3,6%
4,8%
3,5%
4,0%
4,0%
4,1%
Valdeltagande 79,6%Valdeltagande 80,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Helsingborg, den ljusare undre är Svalöv. Skillnaden är Helsingborg minus Svalöv i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 6,3 % 9,7 % | 9,0 % 13,1 % | 17,4 % 26,4 % | 23,8 % 34,3 % | 26,3 % 36,7 % | 21,7 % 32,4 % | -10,7 |
| M | 31,5 % 22,9 % | 36,2 % 27,4 % | 27,3 % 17,8 % | 23,5 % 15,1 % | 21,6 % 14,5 % | 21,3 % 15,9 % | +5,4 |
| S | 33,2 % 35,7 % | 27,7 % 28,9 % | 29,5 % 29,3 % | 26,6 % 23,0 % | 28,1 % 24,8 % | 27,1 % 22,3 % | +4,7 |
| C | 3,8 % 13,8 % | 3,4 % 11,7 % | 3,4 % 9,7 % | 6,0 % 9,3 % | 5,0 % 5,8 % | 5,1 % 6,0 % | -0,9 |
| V | 3,5 % 3,0 % | 3,4 % 3,5 % | 4,1 % 3,1 % | 4,8 % 4,6 % | 5,0 % 4,5 % | 9,4 % 5,6 % | +3,9 |
| L | 8,7 % 5,9 % | 7,9 % 5,7 % | 5,3 % 3,5 % | 5,1 % 3,7 % | 4,4 % 3,1 % | 5,3 % 4,9 % | +0,4 |
| MP | 4,1 % 3,0 % | 6,5 % 4,8 % | 6,7 % 4,7 % | 3,6 % 2,6 % | 3,4 % 3,7 % | 4,0 % 5,5 % | -1,5 |
| KD | 5,0 % 4,3 % | 4,4 % 3,4 % | 3,4 % 2,6 % | 5,3 % 5,1 % | 4,5 % 5,3 % | 4,9 % 6,1 % | -1,2 |
| ÖVR | 3,9 % 1,7 % | 1,6 % 1,4 % | 0,9 % 0,9 % | 1,3 % 2,2 % | 1,7 % 1,7 % | 1,2 % 1,4 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,1%22,3%+4,7pp
SD21,7%32,4%-10,7ppValdeltagande: Helsingborg 81,3% · Svalöv 84,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

