Herrljunga vs Vara — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HerrljungaVara
23,1%
S21,5%
19,2%
24,6%
23,4%
SD26,8%
8,4%
6,9%
5,0%
4,7%
10,2%
7,3%
4,4%
4,1%
3,9%
2,5%
Valdeltagande 87,0%Valdeltagande 85,0%
Kommun 2026
HerrljungaVara
19,9%
S20,2%
26,5%
35,6%
15,5%
SD16,9%
14,5%
6,7%
7,0%
5,0%
8,4%
2,9%
2,5%
1,0%
1,0%
1,2%
Valdeltagande 84,3%Valdeltagande 81,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Herrljunga, den ljusare undre är Vara. Skillnaden är Herrljunga minus Vara i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 21,3 % 28,6 % | 24,7 % 33,0 % | 18,9 % 25,7 % | 16,8 % 21,5 % | 16,3 % 22,0 % | 19,2 % 24,6 % | -5,5 |
| S | 31,0 % 32,1 % | 27,2 % 28,3 % | 28,4 % 29,6 % | 24,8 % 24,9 % | 26,0 % 25,0 % | 23,1 % 21,5 % | +1,6 |
| SD | 3,6 % 2,2 % | 7,9 % 5,8 % | 17,4 % 17,1 % | 21,8 % 23,7 % | 26,4 % 29,9 % | 23,4 % 26,8 % | -3,3 |
| C | 15,5 % 16,0 % | 13,0 % 12,4 % | 12,7 % 11,0 % | 12,4 % 11,8 % | 9,1 % 7,5 % | 8,4 % 6,9 % | +1,5 |
| KD | 10,6 % 7,8 % | 9,0 % 6,2 % | 7,0 % 4,1 % | 8,8 % 6,5 % | 9,4 % 6,4 % | 10,2 % 7,3 % | +2,9 |
| L | 6,9 % 4,9 % | 7,2 % 5,6 % | 4,3 % 3,3 % | 4,9 % 3,4 % | 3,7 % 2,6 % | 4,4 % 4,1 % | +0,3 |
| V | 4,9 % 4,1 % | 4,9 % 4,2 % | 4,3 % 4,0 % | 6,0 % 4,9 % | 4,7 % 3,8 % | 5,0 % 4,7 % | +0,3 |
| MP | 3,2 % 2,3 % | 5,3 % 3,7 % | 4,3 % 3,4 % | 2,8 % 1,9 % | 2,7 % 1,8 % | 3,9 % 2,5 % | +1,5 |
| ÖVR | 3,0 % 1,9 % | 0,7 % 0,8 % | 1,0 % 0,7 % | 1,7 % 1,3 % | 1,7 % 0,8 % | 2,4 % 1,7 % | +0,7 |
| FI | — — | — — | 1,7 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD23,4%26,8%-3,3ppValdeltagande: Herrljunga 87,0% · Vara 85,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

