Hoppa till innehållet

Hjo vs Jönköping — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HjoJönköping
26,2%
S
27,7%
20,5%
M
20,2%
20,5%
SD
17,4%
6,4%
C
7,3%
4,4%
V
6,6%
9,6%
KD
9,9%
5,0%
L
4,9%
5,5%
MP
4,7%
Valdeltagande 88,2%Valdeltagande 86,2%

Kommun 2026

HjoJönköping
24,4%
S
27,9%
34,4%
M
22,0%
14,3%
SD
14,5%
6,1%
C
6,5%
4,8%
V
7,4%
7,2%
KD
14,2%
1,1%
L
2,6%
7,5%
MP
4,3%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 83,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hjo, den ljusare undre är Jönköping. Skillnaden är Hjo minus Jönköping i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,5 %
34,5 %
30,8 %
29,5 %
30,8 %
30,5 %
27,4 %
27,6 %
29,5 %
29,9 %
26,2 %
27,7 %
-1,4
M
25,6 %
22,9 %
28,8 %
27,9 %
23,0 %
21,9 %
18,6 %
18,6 %
18,6 %
19,4 %
20,5 %
20,2 %
+0,3
SD
3,0 %
2,6 %
5,2 %
5,5 %
14,5 %
12,5 %
19,5 %
16,4 %
22,6 %
19,4 %
20,5 %
17,4 %
+3,1
KD
10,1 %
17,0 %
8,4 %
13,5 %
6,4 %
11,1 %
9,6 %
12,3 %
9,4 %
9,1 %
9,6 %
9,9 %
-0,2
C
9,1 %
5,8 %
7,3 %
5,3 %
7,8 %
5,8 %
9,8 %
9,2 %
6,6 %
7,5 %
6,4 %
7,3 %
-0,8
L
5,9 %
6,0 %
7,5 %
6,3 %
5,1 %
4,2 %
4,0 %
4,6 %
3,5 %
4,4 %
5,0 %
4,9 %
+0,2
MP
4,4 %
4,1 %
6,6 %
6,4 %
5,5 %
6,8 %
3,6 %
4,2 %
4,4 %
4,2 %
5,5 %
4,7 %
+0,8
V
4,4 %
5,0 %
4,6 %
4,8 %
4,6 %
4,6 %
6,2 %
5,9 %
4,0 %
4,8 %
4,4 %
6,6 %
-2,2
ÖVR
2,0 %
2,1 %
0,8 %
0,8 %
0,6 %
0,7 %
1,2 %
1,2 %
1,3 %
1,3 %
1,7 %
1,4 %
+0,4
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD20,5%17,4%+3,1pp
V4,4%6,6%-2,2pp

Valdeltagande: Hjo 88,2% · Jönköping 86,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad