Hjo vs Karlsborg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HjoKarlsborg
26,2%
S25,4%
20,5%
20,9%
20,5%
SD23,6%
6,4%
7,4%
4,4%
3,9%
9,6%
8,9%
5,0%
5,2%
5,5%
3,1%
Valdeltagande 88,2%Valdeltagande 88,7%
Kommun 2026
HjoKarlsborg
24,4%
S25,1%
34,4%
33,0%
14,3%
SD13,9%
6,1%
11,6%
4,8%
4,1%
7,2%
7,0%
1,1%
5,0%
7,5%
0,0%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 85,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hjo, den ljusare undre är Karlsborg. Skillnaden är Hjo minus Karlsborg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,5 % 39,4 % | 30,8 % 33,6 % | 30,8 % 35,0 % | 27,4 % 28,4 % | 29,5 % 30,4 % | 26,2 % 25,4 % | +0,9 |
| M | 25,6 % 22,1 % | 28,8 % 26,9 % | 23,0 % 17,1 % | 18,6 % 16,1 % | 18,6 % 16,6 % | 20,5 % 20,9 % | -0,5 |
| SD | 3,0 % 2,6 % | 5,2 % 5,8 % | 14,5 % 17,7 % | 19,5 % 22,5 % | 22,6 % 26,7 % | 20,5 % 23,6 % | -3,1 |
| C | 9,1 % 13,5 % | 7,3 % 11,0 % | 7,8 % 9,8 % | 9,8 % 10,7 % | 6,6 % 6,9 % | 6,4 % 7,4 % | -1,0 |
| KD | 10,1 % 7,4 % | 8,4 % 6,5 % | 6,4 % 5,8 % | 9,6 % 8,6 % | 9,4 % 8,3 % | 9,6 % 8,9 % | +0,8 |
| L | 5,9 % 6,1 % | 7,5 % 7,7 % | 5,1 % 6,0 % | 4,0 % 5,3 % | 3,5 % 4,1 % | 5,0 % 5,2 % | -0,1 |
| MP | 4,4 % 2,8 % | 6,6 % 4,3 % | 5,5 % 3,6 % | 3,6 % 2,2 % | 4,4 % 2,5 % | 5,5 % 3,1 % | +2,5 |
| V | 4,4 % 3,8 % | 4,6 % 3,4 % | 4,6 % 3,2 % | 6,2 % 5,1 % | 4,0 % 3,5 % | 4,4 % 3,9 % | +0,5 |
| ÖVR | 2,0 % 2,3 % | 0,8 % 0,7 % | 0,6 % 0,5 % | 1,2 % 1,2 % | 1,3 % 0,9 % | 1,7 % 1,6 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD20,5%23,6%-3,1ppValdeltagande: Hjo 88,2% · Karlsborg 88,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

