Hoppa till innehållet

Hjo vs Ödeshög — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HjoÖdeshög
26,2%
S
23,8%
20,5%
M
20,4%
20,5%
SD
23,2%
6,4%
C
6,0%
4,4%
V
3,6%
9,6%
KD
12,8%
5,0%
L
3,7%
5,5%
MP
4,6%
Valdeltagande 88,2%Valdeltagande 86,2%

Kommun 2026

HjoÖdeshög
24,4%
S
18,4%
34,4%
M
30,4%
14,3%
SD
12,4%
6,1%
C
6,4%
4,8%
V
1,3%
7,2%
KD
22,5%
1,1%
L
1,5%
7,5%
MP
7,0%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 83,4%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hjo, den ljusare undre är Ödeshög. Skillnaden är Hjo minus Ödeshög i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,5 %
35,7 %
30,8 %
31,2 %
30,8 %
31,5 %
27,4 %
26,1 %
29,5 %
24,4 %
26,2 %
23,8 %
+2,4
M
25,6 %
20,8 %
28,8 %
26,5 %
23,0 %
18,4 %
18,6 %
16,6 %
18,6 %
17,5 %
20,5 %
20,4 %
+0,1
SD
3,0 %
2,9 %
5,2 %
5,9 %
14,5 %
17,4 %
19,5 %
20,9 %
22,6 %
26,9 %
20,5 %
23,2 %
-2,7
KD
10,1 %
13,6 %
8,4 %
12,4 %
6,4 %
10,0 %
9,6 %
15,1 %
9,4 %
12,9 %
9,6 %
12,8 %
-3,1
C
9,1 %
12,8 %
7,3 %
9,6 %
7,8 %
9,4 %
9,8 %
10,3 %
6,6 %
7,8 %
6,4 %
6,0 %
+0,4
L
5,9 %
4,0 %
7,5 %
3,8 %
5,1 %
2,7 %
4,0 %
2,3 %
3,5 %
2,1 %
5,0 %
3,7 %
+1,3
MP
4,4 %
3,8 %
6,6 %
5,9 %
5,5 %
4,9 %
3,6 %
2,6 %
4,4 %
3,9 %
5,5 %
4,6 %
+1,0
V
4,4 %
3,9 %
4,6 %
3,8 %
4,6 %
3,0 %
6,2 %
4,1 %
4,0 %
2,8 %
4,4 %
3,6 %
+0,8
ÖVR
2,0 %
2,6 %
0,8 %
0,9 %
0,6 %
0,8 %
1,2 %
2,0 %
1,3 %
1,7 %
1,7 %
1,9 %
-0,2
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,2%23,8%+2,4pp
SD20,5%23,2%-2,7pp
KD9,6%12,8%-3,1pp

Valdeltagande: Hjo 88,2% · Ödeshög 86,2%

Data: ValmyndighetenUppdaterad