Hoppa till innehållet

Hjo vs Skövde — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HjoSkövde
26,2%
S
27,8%
20,5%
M
21,5%
20,5%
SD
18,6%
6,4%
C
6,8%
4,4%
V
6,5%
9,6%
KD
8,0%
5,0%
L
4,6%
5,5%
MP
4,4%
Valdeltagande 88,2%Valdeltagande 86,0%

Kommun 2026

HjoSkövde
24,4%
S
25,3%
34,4%
M
20,9%
14,3%
SD
15,2%
6,1%
C
7,9%
4,8%
V
6,5%
7,2%
KD
5,6%
1,1%
L
3,0%
7,5%
MP
3,5%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 84,3%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hjo, den ljusare undre är Skövde. Skillnaden är Hjo minus Skövde i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,5 %
37,5 %
30,8 %
31,0 %
30,8 %
32,8 %
27,4 %
28,8 %
29,5 %
31,2 %
26,2 %
27,8 %
-1,5
M
25,6 %
25,4 %
28,8 %
30,3 %
23,0 %
23,7 %
18,6 %
20,9 %
18,6 %
20,9 %
20,5 %
21,5 %
-1,0
SD
3,0 %
3,0 %
5,2 %
5,3 %
14,5 %
12,7 %
19,5 %
16,9 %
22,6 %
20,8 %
20,5 %
18,6 %
+1,9
KD
10,1 %
7,4 %
8,4 %
6,3 %
6,4 %
5,0 %
9,6 %
8,0 %
9,4 %
7,0 %
9,6 %
8,0 %
+1,7
C
9,1 %
8,8 %
7,3 %
7,5 %
7,8 %
7,4 %
9,8 %
8,8 %
6,6 %
6,5 %
6,4 %
6,8 %
-0,4
L
5,9 %
6,7 %
7,5 %
7,3 %
5,1 %
5,5 %
4,0 %
5,6 %
3,5 %
4,0 %
5,0 %
4,6 %
+0,4
MP
4,4 %
4,0 %
6,6 %
6,3 %
5,5 %
5,7 %
3,6 %
3,4 %
4,4 %
3,6 %
5,5 %
4,4 %
+1,1
V
4,4 %
5,0 %
4,6 %
4,7 %
4,6 %
4,0 %
6,2 %
5,6 %
4,0 %
4,7 %
4,4 %
6,5 %
-2,1
ÖVR
2,0 %
2,1 %
0,8 %
1,3 %
0,6 %
1,2 %
1,2 %
1,8 %
1,3 %
1,4 %
1,7 %
1,8 %
-0,1
FI
—
—
—
—
1,8 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

V4,4%6,5%-2,1pp

Valdeltagande: Hjo 88,2% · Skövde 86,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad