Hoppa till innehållet

Hjo vs Tibro — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HjoTibro
26,2%
S
28,9%
20,5%
M
18,2%
20,5%
SD
22,6%
6,4%
C
6,1%
4,4%
V
5,4%
9,6%
KD
9,2%
5,0%
L
5,0%
5,5%
MP
2,8%
Valdeltagande 88,2%Valdeltagande 84,5%

Kommun 2026

HjoTibro
24,4%
S
33,3%
34,4%
M
18,3%
14,3%
SD
22,4%
6,1%
C
7,0%
4,8%
V
5,1%
7,2%
KD
8,7%
1,1%
L
4,3%
7,5%
MP
0,9%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 82,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hjo, den ljusare undre är Tibro. Skillnaden är Hjo minus Tibro i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,5 %
40,3 %
30,8 %
36,4 %
30,8 %
37,1 %
27,4 %
31,2 %
29,5 %
31,7 %
26,2 %
28,9 %
-2,7
M
25,6 %
19,7 %
28,8 %
23,4 %
23,0 %
16,9 %
18,6 %
16,3 %
18,6 %
16,3 %
20,5 %
18,2 %
+2,3
SD
3,0 %
3,3 %
5,2 %
6,4 %
14,5 %
16,8 %
19,5 %
21,1 %
22,6 %
25,6 %
20,5 %
22,6 %
-2,1
KD
10,1 %
10,3 %
8,4 %
10,0 %
6,4 %
7,0 %
9,6 %
9,7 %
9,4 %
8,6 %
9,6 %
9,2 %
+0,5
C
9,1 %
9,8 %
7,3 %
7,3 %
7,8 %
7,3 %
9,8 %
8,3 %
6,6 %
6,3 %
6,4 %
6,1 %
+0,3
L
5,9 %
7,0 %
7,5 %
7,2 %
5,1 %
4,7 %
4,0 %
5,5 %
3,5 %
4,3 %
5,0 %
5,0 %
+0,0
MP
4,4 %
2,9 %
6,6 %
4,4 %
5,5 %
4,4 %
3,6 %
2,3 %
4,4 %
2,4 %
5,5 %
2,8 %
+2,8
V
4,4 %
4,6 %
4,6 %
4,3 %
4,6 %
3,6 %
6,2 %
4,6 %
4,0 %
3,7 %
4,4 %
5,4 %
-1,0
ÖVR
2,0 %
2,3 %
0,8 %
0,6 %
0,6 %
0,6 %
1,2 %
1,0 %
1,3 %
1,3 %
1,7 %
1,9 %
-0,1
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,6 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,2%28,9%-2,7pp
M20,5%18,2%+2,3pp
SD20,5%22,6%-2,1pp
MP5,5%2,8%+2,8pp

Valdeltagande: Hjo 88,2% · Tibro 84,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad