Hoppa till innehållet

Hjo vs Tidaholm — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HjoTidaholm
26,2%
S
33,0%
20,5%
M
14,7%
20,5%
SD
24,3%
6,4%
C
4,6%
4,4%
V
4,2%
9,6%
KD
9,6%
5,0%
L
4,3%
5,5%
MP
3,4%
Valdeltagande 88,2%Valdeltagande 86,9%

Kommun 2026

HjoTidaholm
24,4%
S
35,5%
34,4%
M
12,8%
14,3%
SD
17,8%
6,1%
C
3,7%
4,8%
V
4,5%
7,2%
KD
9,6%
1,1%
L
7,2%
7,5%
MP
3,1%
Valdeltagande 86,1%Valdeltagande 85,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hjo, den ljusare undre är Tidaholm. Skillnaden är Hjo minus Tidaholm i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
35,5 %
48,7 %
30,8 %
43,8 %
30,8 %
43,8 %
27,4 %
37,8 %
29,5 %
35,1 %
26,2 %
33,0 %
-6,8
M
25,6 %
17,3 %
28,8 %
22,0 %
23,0 %
15,2 %
18,6 %
13,5 %
18,6 %
13,7 %
20,5 %
14,7 %
+5,8
SD
3,0 %
3,3 %
5,2 %
6,2 %
14,5 %
16,7 %
19,5 %
21,5 %
22,6 %
27,6 %
20,5 %
24,3 %
-3,8
KD
10,1 %
7,2 %
8,4 %
5,2 %
6,4 %
4,2 %
9,6 %
7,0 %
9,4 %
7,6 %
9,6 %
9,6 %
+0,0
C
9,1 %
8,6 %
7,3 %
6,8 %
7,8 %
6,3 %
9,8 %
7,4 %
6,6 %
5,3 %
6,4 %
4,6 %
+1,8
L
5,9 %
4,2 %
7,5 %
5,0 %
5,1 %
2,9 %
4,0 %
3,4 %
3,5 %
3,1 %
5,0 %
4,3 %
+0,7
MP
4,4 %
3,0 %
6,6 %
4,8 %
5,5 %
4,4 %
3,6 %
2,6 %
4,4 %
2,6 %
5,5 %
3,4 %
+2,1
V
4,4 %
5,6 %
4,6 %
5,4 %
4,6 %
4,6 %
6,2 %
5,7 %
4,0 %
4,0 %
4,4 %
4,2 %
+0,2
ÖVR
2,0 %
2,0 %
0,8 %
0,8 %
0,6 %
0,7 %
1,2 %
1,1 %
1,3 %
1,1 %
1,7 %
1,8 %
-0,1
FI
—
—
—
—
1,8 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S26,2%33,0%-6,8pp
M20,5%14,7%+5,8pp
SD20,5%24,3%-3,8pp
MP5,5%3,4%+2,1pp

Valdeltagande: Hjo 88,2% · Tidaholm 86,9%

Data: ValmyndighetenUppdaterad