Hofors vs Sandviken — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HoforsSandviken
31,5%
S33,2%
15,5%
17,4%
26,3%
SD23,8%
4,2%
4,4%
8,3%
6,9%
7,1%
5,4%
3,0%
3,9%
2,4%
3,3%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 84,2%
Kommun 2026
HoforsSandviken
26,4%
S29,7%
17,2%
23,8%
18,1%
SD22,1%
8,1%
5,2%
11,2%
8,0%
13,6%
5,1%
4,2%
2,6%
0,9%
3,4%
Valdeltagande 80,4%Valdeltagande 81,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hofors, den ljusare undre är Sandviken. Skillnaden är Hofors minus Sandviken i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 51,0 % 47,5 % | 49,7 % 44,1 % | 47,4 % 43,7 % | 39,4 % 37,0 % | 36,4 % 37,1 % | 31,5 % 33,2 % | -1,8 |
| SD | 4,0 % 2,4 % | 7,4 % 6,0 % | 16,0 % 15,3 % | 21,8 % 21,4 % | 27,8 % 26,0 % | 26,3 % 23,8 % | +2,5 |
| M | 13,7 % 17,5 % | 15,6 % 21,1 % | 11,2 % 15,5 % | 11,3 % 14,3 % | 13,6 % 15,6 % | 15,5 % 17,4 % | -2,0 |
| V | 11,4 % 8,9 % | 11,0 % 8,1 % | 10,8 % 7,1 % | 11,8 % 8,4 % | 8,3 % 5,8 % | 8,3 % 6,9 % | +1,4 |
| C | 5,9 % 7,8 % | 4,0 % 5,7 % | 4,5 % 5,2 % | 5,2 % 6,7 % | 3,9 % 4,8 % | 4,2 % 4,4 % | -0,2 |
| KD | 2,9 % 4,5 % | 2,0 % 3,8 % | 1,7 % 2,7 % | 4,0 % 4,5 % | 4,4 % 4,1 % | 7,1 % 5,4 % | +1,7 |
| L | 5,4 % 5,0 % | 5,0 % 5,0 % | 2,8 % 3,7 % | 3,5 % 4,3 % | 2,3 % 3,0 % | 3,0 % 3,9 % | -0,9 |
| MP | 3,2 % 3,3 % | 4,2 % 5,1 % | 3,0 % 3,9 % | 1,9 % 2,3 % | 2,1 % 2,6 % | 2,4 % 3,3 % | -1,0 |
| ÖVR | 2,6 % 3,1 % | 1,3 % 1,1 % | 1,0 % 1,0 % | 1,1 % 1,1 % | 1,1 % 1,1 % | 1,8 % 1,7 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,6 % 1,8 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD26,3%23,8%+2,5ppValdeltagande: Hofors 82,0% · Sandviken 84,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

