Hoppa till innehållet

Högsby vs Hultsfred — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HögsbyHultsfred
27,1%
S
29,6%
11,8%
M
13,4%
27,0%
SD
23,1%
5,9%
C
6,0%
5,5%
V
7,9%
15,4%
KD
12,9%
2,9%
L
3,0%
3,0%
MP
2,3%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 82,0%

Kommun 2026

HögsbyHultsfred
26,0%
S
28,9%
8,3%
M
8,9%
17,4%
SD
12,6%
7,3%
C
14,1%
4,8%
V
6,2%
35,4%
KD
24,7%
0,7%
L
0,3%
0,0%
MP
1,4%
Valdeltagande 77,3%Valdeltagande 77,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Högsby, den ljusare undre är Hultsfred. Skillnaden är Högsby minus Hultsfred i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
44,7 %
43,8 %
41,3 %
39,1 %
39,3 %
39,6 %
31,8 %
33,6 %
30,8 %
33,6 %
27,1 %
29,6 %
-2,4
SD
5,2 %
3,7 %
7,5 %
6,1 %
19,9 %
17,6 %
26,7 %
21,8 %
30,7 %
26,3 %
27,0 %
23,1 %
+3,9
M
15,8 %
16,1 %
21,3 %
20,7 %
14,7 %
14,3 %
15,0 %
13,9 %
11,8 %
12,4 %
11,8 %
13,4 %
-1,6
KD
7,1 %
8,1 %
6,1 %
8,6 %
5,3 %
6,6 %
7,6 %
9,4 %
10,7 %
10,2 %
15,4 %
12,9 %
+2,5
C
14,7 %
14,1 %
11,3 %
11,7 %
10,6 %
10,9 %
9,8 %
10,6 %
7,7 %
7,3 %
5,9 %
6,0 %
-0,1
V
5,1 %
5,7 %
4,3 %
5,4 %
4,1 %
4,1 %
5,3 %
5,9 %
3,9 %
4,6 %
5,5 %
7,9 %
-2,3
L
4,2 %
3,8 %
3,4 %
3,7 %
1,9 %
2,1 %
1,5 %
1,8 %
1,2 %
1,9 %
2,9 %
3,0 %
-0,1
MP
2,1 %
2,9 %
3,7 %
4,0 %
2,3 %
2,7 %
1,5 %
1,6 %
1,9 %
1,8 %
3,0 %
2,3 %
+0,7
ÖVR
1,1 %
2,0 %
1,1 %
0,8 %
0,7 %
1,1 %
0,8 %
1,4 %
1,4 %
1,7 %
1,3 %
1,8 %
-0,5
FI
—
—
—
—
1,1 %
1,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,1%29,6%-2,4pp
SD27,0%23,1%+3,9pp
V5,5%7,9%-2,3pp
KD15,4%12,9%+2,5pp

Valdeltagande: Högsby 81,8% · Hultsfred 82,0%

Data: ValmyndighetenUppdaterad