Högsby vs Nybro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HögsbyNybro
27,1%
S28,7%
11,8%
17,1%
27,0%
SD23,7%
5,9%
6,0%
5,5%
7,9%
15,4%
7,9%
2,9%
3,7%
3,0%
2,7%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 84,5%
Kommun 2026
HögsbyNybro
26,0%
S24,7%
8,3%
20,3%
17,4%
SD19,0%
7,3%
10,8%
4,8%
8,4%
35,4%
6,0%
0,7%
3,3%
0,0%
1,4%
Valdeltagande 77,3%Valdeltagande 81,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Högsby, den ljusare undre är Nybro. Skillnaden är Högsby minus Nybro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,7 % 44,3 % | 41,3 % 38,6 % | 39,3 % 36,8 % | 31,8 % 32,8 % | 30,8 % 32,7 % | 27,1 % 28,7 % | -1,6 |
| SD | 5,2 % 3,0 % | 7,5 % 5,8 % | 19,9 % 17,2 % | 26,7 % 22,7 % | 30,7 % 27,2 % | 27,0 % 23,7 % | +3,3 |
| M | 15,8 % 18,9 % | 21,3 % 24,5 % | 14,7 % 17,3 % | 15,0 % 14,8 % | 11,8 % 15,7 % | 11,8 % 17,1 % | -5,2 |
| KD | 7,1 % 7,0 % | 6,1 % 6,1 % | 5,3 % 4,6 % | 7,6 % 7,5 % | 10,7 % 6,9 % | 15,4 % 7,9 % | +7,4 |
| C | 14,7 % 12,0 % | 11,3 % 9,9 % | 10,6 % 10,4 % | 9,8 % 10,2 % | 7,7 % 6,3 % | 5,9 % 6,0 % | -0,1 |
| V | 5,1 % 5,3 % | 4,3 % 6,1 % | 4,1 % 5,3 % | 5,3 % 5,9 % | 3,9 % 4,7 % | 5,5 % 7,9 % | -2,4 |
| L | 4,2 % 3,6 % | 3,4 % 3,6 % | 1,9 % 2,6 % | 1,5 % 2,9 % | 1,2 % 2,8 % | 2,9 % 3,7 % | -0,8 |
| MP | 2,1 % 2,7 % | 3,7 % 4,0 % | 2,3 % 3,4 % | 1,5 % 1,8 % | 1,9 % 2,2 % | 3,0 % 2,7 % | +0,2 |
| ÖVR | 1,1 % 3,2 % | 1,1 % 1,4 % | 0,7 % 1,2 % | 0,8 % 1,4 % | 1,4 % 1,5 % | 1,3 % 2,1 % | -0,8 |
| FI | — — | — — | 1,1 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD27,0%23,7%+3,3ppValdeltagande: Högsby 81,8% · Nybro 84,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

