Högsby vs Oskarshamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HögsbyOskarshamn
27,1%
S29,0%
11,8%
18,0%
27,0%
SD25,0%
5,9%
4,5%
5,5%
5,5%
15,4%
9,9%
2,9%
4,2%
3,0%
2,3%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 85,8%
Kommun 2026
HögsbyOskarshamn
26,0%
S28,1%
8,3%
14,6%
17,4%
SD28,1%
7,3%
5,1%
4,8%
6,6%
35,4%
10,0%
0,7%
2,5%
0,0%
0,0%
Valdeltagande 77,3%Valdeltagande 84,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Högsby, den ljusare undre är Oskarshamn. Skillnaden är Högsby minus Oskarshamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,7 % 44,3 % | 41,3 % 37,2 % | 39,3 % 37,8 % | 31,8 % 32,3 % | 30,8 % 31,2 % | 27,1 % 29,0 % | -1,8 |
| SD | 5,2 % 4,0 % | 7,5 % 6,2 % | 19,9 % 16,3 % | 26,7 % 22,2 % | 30,7 % 27,6 % | 27,0 % 25,0 % | +2,0 |
| M | 15,8 % 21,2 % | 21,3 % 27,7 % | 14,7 % 21,0 % | 15,0 % 18,1 % | 11,8 % 18,9 % | 11,8 % 18,0 % | -6,1 |
| KD | 7,1 % 8,5 % | 6,1 % 7,3 % | 5,3 % 5,8 % | 7,6 % 8,2 % | 10,7 % 7,4 % | 15,4 % 9,9 % | +5,4 |
| C | 14,7 % 6,0 % | 11,3 % 5,0 % | 10,6 % 4,6 % | 9,8 % 6,0 % | 7,7 % 4,2 % | 5,9 % 4,5 % | +1,5 |
| V | 5,1 % 6,8 % | 4,3 % 5,7 % | 4,1 % 4,9 % | 5,3 % 5,9 % | 3,9 % 4,4 % | 5,5 % 5,5 % | +0,1 |
| L | 4,2 % 4,8 % | 3,4 % 5,7 % | 1,9 % 4,3 % | 1,5 % 4,7 % | 1,2 % 3,3 % | 2,9 % 4,2 % | -1,3 |
| MP | 2,1 % 2,8 % | 3,7 % 4,2 % | 2,3 % 3,3 % | 1,5 % 1,7 % | 1,9 % 1,8 % | 3,0 % 2,3 % | +0,7 |
| ÖVR | 1,1 % 1,6 % | 1,1 % 1,0 % | 0,7 % 0,7 % | 0,8 % 0,8 % | 1,4 % 1,2 % | 1,3 % 1,7 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 1,1 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD27,0%25,0%+2,0ppValdeltagande: Högsby 81,8% · Oskarshamn 85,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

