Hoppa till innehållet

Högsby vs Uppvidinge — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HögsbyUppvidinge
27,1%
S
24,6%
11,8%
M
15,7%
27,0%
SD
28,5%
5,9%
C
6,8%
5,5%
V
6,5%
15,4%
KD
9,5%
2,9%
L
3,8%
3,0%
MP
3,0%
Valdeltagande 81,8%Valdeltagande 84,3%

Kommun 2026

HögsbyUppvidinge
26,0%
S
22,5%
8,3%
M
11,4%
17,4%
SD
36,1%
7,3%
C
14,4%
4,8%
V
6,0%
35,4%
KD
6,6%
0,7%
L
0,5%
0,0%
MP
1,9%
Valdeltagande 77,3%Valdeltagande 79,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Högsby, den ljusare undre är Uppvidinge. Skillnaden är Högsby minus Uppvidinge i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
44,7 %
37,8 %
41,3 %
32,6 %
39,3 %
33,4 %
31,8 %
28,8 %
30,8 %
27,6 %
27,1 %
24,6 %
+2,5
SD
5,2 %
5,7 %
7,5 %
9,1 %
19,9 %
20,0 %
26,7 %
26,2 %
30,7 %
31,7 %
27,0 %
28,5 %
-1,5
M
15,8 %
20,5 %
21,3 %
25,6 %
14,7 %
17,7 %
15,0 %
14,6 %
11,8 %
16,3 %
11,8 %
15,7 %
-3,8
C
14,7 %
15,9 %
11,3 %
14,3 %
10,6 %
13,2 %
9,8 %
11,9 %
7,7 %
6,5 %
5,9 %
6,8 %
-0,9
KD
7,1 %
6,5 %
6,1 %
5,3 %
5,3 %
3,7 %
7,6 %
7,3 %
10,7 %
7,8 %
15,4 %
9,5 %
+5,9
V
5,1 %
6,0 %
4,3 %
5,0 %
4,1 %
4,2 %
5,3 %
5,9 %
3,9 %
4,1 %
5,5 %
6,5 %
-0,9
L
4,2 %
3,4 %
3,4 %
4,0 %
1,9 %
2,7 %
1,5 %
2,2 %
1,2 %
2,3 %
2,9 %
3,8 %
-0,9
MP
2,1 %
2,7 %
3,7 %
3,7 %
2,3 %
2,9 %
1,5 %
1,7 %
1,9 %
2,2 %
3,0 %
3,0 %
0,0
ÖVR
1,1 %
1,5 %
1,1 %
0,4 %
0,7 %
0,8 %
0,8 %
1,3 %
1,4 %
1,5 %
1,3 %
1,6 %
-0,3
FI
—
—
—
—
1,1 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,1%24,6%+2,5pp
M11,8%15,7%-3,8pp
KD15,4%9,5%+5,9pp

Valdeltagande: Högsby 81,8% · Uppvidinge 84,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad