Hoppa till innehållet

Höör vs Hörby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HöörHörby
21,0%
S
20,3%
19,7%
M
17,2%
25,9%
SD
34,8%
6,2%
C
6,2%
5,8%
V
3,8%
6,5%
KD
7,3%
4,7%
L
5,3%
8,3%
MP
3,5%
Valdeltagande 86,3%Valdeltagande 84,6%

Kommun 2026

HöörHörby
18,9%
S
19,6%
30,8%
M
12,8%
19,3%
SD
38,5%
6,9%
C
8,8%
6,4%
V
3,6%
3,7%
KD
4,4%
3,1%
L
6,5%
8,3%
MP
2,5%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 82,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Höör, den ljusare undre är Hörby. Skillnaden är Höör minus Hörby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
SD
7,7 %
8,0 %
11,5 %
14,0 %
21,0 %
27,4 %
28,2 %
35,4 %
30,6 %
39,0 %
25,9 %
34,8 %
-8,9
M
28,2 %
26,7 %
34,6 %
33,2 %
22,4 %
19,4 %
18,9 %
17,3 %
17,6 %
16,3 %
19,7 %
17,2 %
+2,5
S
30,7 %
28,8 %
22,8 %
22,6 %
25,5 %
24,9 %
19,3 %
19,4 %
23,1 %
21,1 %
21,0 %
20,3 %
+0,7
C
8,6 %
12,4 %
6,2 %
9,8 %
7,0 %
9,0 %
7,8 %
8,3 %
5,3 %
5,6 %
6,2 %
6,2 %
-0,0
MP
5,2 %
3,1 %
7,4 %
4,5 %
7,8 %
4,8 %
5,6 %
2,5 %
6,2 %
2,8 %
8,3 %
3,5 %
+4,8
KD
5,7 %
6,3 %
4,6 %
4,2 %
3,8 %
3,6 %
6,4 %
6,6 %
6,0 %
6,9 %
6,5 %
7,3 %
-0,8
L
7,2 %
7,0 %
7,2 %
6,0 %
4,8 %
4,0 %
5,5 %
4,3 %
4,3 %
3,7 %
4,7 %
5,3 %
-0,6
V
3,8 %
2,5 %
3,7 %
2,6 %
4,2 %
2,7 %
6,2 %
4,5 %
5,2 %
3,7 %
5,8 %
3,8 %
+2,0
ÖVR
3,0 %
5,1 %
1,8 %
3,0 %
1,2 %
2,1 %
2,1 %
1,6 %
1,7 %
1,0 %
1,9 %
1,6 %
+0,3
FI
—
—
—
—
2,4 %
1,9 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M19,7%17,2%+2,5pp
SD25,9%34,8%-8,9pp
MP8,3%3,5%+4,8pp

Valdeltagande: Höör 86,3% · Hörby 84,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad