Hoppa till innehållet

Höör vs Klippan — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HöörKlippan
21,0%
S
21,3%
19,7%
M
17,3%
25,9%
SD
36,7%
6,2%
C
4,1%
5,8%
V
4,9%
6,5%
KD
7,2%
4,7%
L
4,0%
8,3%
MP
3,1%
Valdeltagande 86,3%Valdeltagande 81,3%

Kommun 2026

HöörKlippan
18,9%
S
22,0%
30,8%
M
16,1%
19,3%
SD
22,2%
6,9%
C
5,1%
6,4%
V
4,4%
3,7%
KD
4,6%
3,1%
L
3,2%
8,3%
MP
2,8%
Valdeltagande 84,5%Valdeltagande 76,6%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Höör, den ljusare undre är Klippan. Skillnaden är Höör minus Klippan i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
SD
7,7 %
7,5 %
11,5 %
12,3 %
21,0 %
25,6 %
28,2 %
36,6 %
30,6 %
40,3 %
25,9 %
36,7 %
-10,8
S
30,7 %
38,3 %
22,8 %
31,9 %
25,5 %
33,7 %
19,3 %
24,2 %
23,1 %
23,7 %
21,0 %
21,3 %
-0,2
M
28,2 %
27,0 %
34,6 %
30,9 %
22,4 %
19,1 %
18,9 %
15,7 %
17,6 %
15,7 %
19,7 %
17,3 %
+2,4
C
8,6 %
7,3 %
6,2 %
5,7 %
7,0 %
5,3 %
7,8 %
5,8 %
5,3 %
4,1 %
6,2 %
4,1 %
+2,1
MP
5,2 %
2,5 %
7,4 %
3,7 %
7,8 %
3,8 %
5,6 %
2,3 %
6,2 %
2,3 %
8,3 %
3,1 %
+5,2
L
7,2 %
5,4 %
7,2 %
5,1 %
4,8 %
2,8 %
5,5 %
3,1 %
4,3 %
2,2 %
4,7 %
4,0 %
+0,8
KD
5,7 %
6,5 %
4,6 %
5,2 %
3,8 %
4,1 %
6,4 %
6,8 %
6,0 %
6,6 %
6,5 %
7,2 %
-0,7
V
3,8 %
2,9 %
3,7 %
4,0 %
4,2 %
3,4 %
6,2 %
4,0 %
5,2 %
3,5 %
5,8 %
4,9 %
+0,9
ÖVR
3,0 %
2,6 %
1,8 %
1,2 %
1,2 %
0,9 %
2,1 %
1,5 %
1,7 %
1,7 %
1,9 %
1,5 %
+0,4
FI
—
—
—
—
2,4 %
1,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

M19,7%17,3%+2,4pp
SD25,9%36,7%-10,8pp
C6,2%4,1%+2,1pp
MP8,3%3,1%+5,2pp

Valdeltagande: Höör 86,3% · Klippan 81,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad