Hörby vs Kristianstad — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HörbyKristianstad
20,3%
S24,7%
17,2%
22,1%
34,8%
SD24,0%
6,2%
4,7%
3,8%
7,9%
7,3%
5,9%
5,3%
6,4%
3,5%
3,2%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 84,0%
Kommun 2026
HörbyKristianstad
19,6%
S26,0%
12,8%
20,7%
38,5%
SD21,0%
8,8%
4,7%
3,6%
8,5%
4,4%
5,0%
6,5%
10,6%
2,5%
2,4%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 82,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hörby, den ljusare undre är Kristianstad. Skillnaden är Hörby minus Kristianstad i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,0 % 4,4 % | 14,0 % 11,8 % | 27,4 % 21,4 % | 35,4 % 26,5 % | 39,0 % 28,8 % | 34,8 % 24,0 % | +10,8 |
| S | 28,8 % 36,5 % | 22,6 % 28,6 % | 24,9 % 29,8 % | 19,4 % 26,2 % | 21,1 % 25,8 % | 20,3 % 24,7 % | -4,4 |
| M | 26,7 % 26,4 % | 33,2 % 31,6 % | 19,4 % 22,5 % | 17,3 % 21,8 % | 16,3 % 21,9 % | 17,2 % 22,1 % | -4,9 |
| C | 12,4 % 7,5 % | 9,8 % 5,4 % | 9,0 % 5,2 % | 8,3 % 5,8 % | 5,6 % 4,6 % | 6,2 % 4,7 % | +1,6 |
| L | 7,0 % 9,8 % | 6,0 % 9,0 % | 4,0 % 6,4 % | 4,3 % 6,2 % | 3,7 % 4,8 % | 5,3 % 6,4 % | -1,1 |
| V | 2,5 % 3,8 % | 2,6 % 3,3 % | 2,7 % 3,1 % | 4,5 % 4,1 % | 3,7 % 4,5 % | 3,8 % 7,9 % | -4,1 |
| KD | 6,3 % 4,8 % | 4,2 % 3,8 % | 3,6 % 3,3 % | 6,6 % 5,5 % | 6,9 % 5,5 % | 7,3 % 5,9 % | +1,4 |
| MP | 3,1 % 3,7 % | 4,5 % 5,5 % | 4,8 % 5,9 % | 2,5 % 2,8 % | 2,8 % 2,6 % | 3,5 % 3,2 % | +0,3 |
| ÖVR | 5,1 % 3,2 % | 3,0 % 1,0 % | 2,1 % 0,8 % | 1,6 % 1,1 % | 1,0 % 1,5 % | 1,6 % 1,1 % | +0,5 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S20,3%24,7%-4,4pp
SD34,8%24,0%+10,8ppValdeltagande: Hörby 84,6% · Kristianstad 84,0%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

