Hörby vs Sjöbo — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HörbySjöbo
20,3%
S16,4%
17,2%
20,5%
34,8%
SD37,5%
6,2%
5,2%
3,8%
3,5%
7,3%
7,3%
5,3%
4,4%
3,5%
3,6%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 84,2%
Kommun 2026
HörbySjöbo
19,6%
S13,2%
12,8%
21,7%
38,5%
SD34,6%
8,8%
6,1%
3,6%
7,7%
4,4%
10,9%
6,5%
2,2%
2,5%
3,3%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 81,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hörby, den ljusare undre är Sjöbo. Skillnaden är Hörby minus Sjöbo i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 8,0 % 8,9 % | 14,0 % 15,8 % | 27,4 % 30,0 % | 35,4 % 39,2 % | 39,0 % 42,6 % | 34,8 % 37,5 % | -2,7 |
| M | 26,7 % 29,6 % | 33,2 % 35,0 % | 19,4 % 23,2 % | 17,3 % 18,2 % | 16,3 % 17,6 % | 17,2 % 20,5 % | -3,3 |
| S | 28,8 % 32,2 % | 22,6 % 23,5 % | 24,9 % 23,6 % | 19,4 % 19,1 % | 21,1 % 19,1 % | 20,3 % 16,4 % | +3,9 |
| C | 12,4 % 10,5 % | 9,8 % 8,6 % | 9,0 % 7,7 % | 8,3 % 7,0 % | 5,6 % 4,3 % | 6,2 % 5,2 % | +1,1 |
| KD | 6,3 % 5,9 % | 4,2 % 3,9 % | 3,6 % 3,4 % | 6,6 % 6,2 % | 6,9 % 6,9 % | 7,3 % 7,3 % | -0,1 |
| L | 7,0 % 5,2 % | 6,0 % 4,8 % | 4,0 % 2,9 % | 4,3 % 2,9 % | 3,7 % 2,9 % | 5,3 % 4,4 % | +0,9 |
| ÖVR | 5,1 % 2,0 % | 3,0 % 1,3 % | 2,1 % 1,0 % | 1,6 % 1,6 % | 1,0 % 1,2 % | 1,6 % 1,5 % | +0,1 |
| MP | 3,1 % 2,7 % | 4,5 % 4,1 % | 4,8 % 3,9 % | 2,5 % 2,4 % | 2,8 % 2,7 % | 3,5 % 3,6 % | -0,1 |
| V | 2,5 % 3,0 % | 2,6 % 2,9 % | 2,7 % 2,4 % | 4,5 % 3,3 % | 3,7 % 2,7 % | 3,8 % 3,5 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 2,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S20,3%16,4%+3,9pp
SD34,8%37,5%-2,7ppValdeltagande: Hörby 84,6% · Sjöbo 84,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

