Hoppa till innehållet

Hörby vs Tomelilla — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HörbyTomelilla
20,3%
S
20,7%
17,2%
M
19,0%
34,8%
SD
32,1%
6,2%
C
6,3%
3,8%
V
5,8%
7,3%
KD
5,7%
5,3%
L
4,2%
3,5%
MP
4,7%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 84,1%

Kommun 2026

HörbyTomelilla
19,6%
S
19,7%
12,8%
M
23,0%
38,5%
SD
26,9%
8,8%
C
14,1%
3,6%
V
5,9%
4,4%
KD
3,6%
6,5%
L
2,0%
2,5%
MP
4,6%
Valdeltagande 82,5%Valdeltagande 81,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hörby, den ljusare undre är Tomelilla. Skillnaden är Hörby minus Tomelilla i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
SD
8,0 %
8,4 %
14,0 %
13,4 %
27,4 %
25,6 %
35,4 %
33,2 %
39,0 %
37,2 %
34,8 %
32,1 %
+2,7
M
26,7 %
27,6 %
33,2 %
31,1 %
19,4 %
20,4 %
17,3 %
17,7 %
16,3 %
17,0 %
17,2 %
19,0 %
-1,8
S
28,8 %
32,7 %
22,6 %
28,4 %
24,9 %
28,6 %
19,4 %
23,2 %
21,1 %
23,3 %
20,3 %
20,7 %
-0,4
C
12,4 %
11,8 %
9,8 %
9,8 %
9,0 %
9,6 %
8,3 %
9,5 %
5,6 %
5,8 %
6,2 %
6,3 %
-0,0
KD
6,3 %
5,3 %
4,2 %
2,9 %
3,6 %
2,3 %
6,6 %
4,7 %
6,9 %
5,5 %
7,3 %
5,7 %
+1,5
L
7,0 %
5,2 %
6,0 %
4,5 %
4,0 %
3,0 %
4,3 %
3,0 %
3,7 %
2,6 %
5,3 %
4,2 %
+1,1
V
2,5 %
3,2 %
2,6 %
3,0 %
2,7 %
2,6 %
4,5 %
4,3 %
3,7 %
4,0 %
3,8 %
5,8 %
-2,0
ÖVR
5,1 %
2,5 %
3,0 %
2,1 %
2,1 %
1,2 %
1,6 %
1,6 %
1,0 %
1,2 %
1,6 %
1,5 %
+0,1
MP
3,1 %
3,3 %
4,5 %
4,9 %
4,8 %
4,2 %
2,5 %
2,9 %
2,8 %
3,5 %
3,5 %
4,7 %
-1,2
FI
—
—
—
—
1,9 %
2,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD34,8%32,1%+2,7pp
V3,8%5,8%-2,0pp

Valdeltagande: Hörby 84,6% · Tomelilla 84,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad