Huddinge vs Tyresö — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HuddingeTyresö
29,3%
S26,7%
20,5%
24,6%
14,0%
SD16,2%
6,9%
7,5%
11,5%
6,0%
4,5%
4,9%
5,3%
6,3%
6,6%
6,4%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 86,8%
Kommun 2026
HuddingeTyresö
27,4%
S29,5%
20,4%
30,8%
11,4%
SD13,8%
6,0%
4,7%
11,7%
5,7%
3,7%
3,7%
5,5%
4,5%
6,1%
6,8%
Valdeltagande 78,2%Valdeltagande 84,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Huddinge, den ljusare undre är Tyresö. Skillnaden är Huddinge minus Tyresö i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 35,2 % 38,6 % | 38,7 % 42,2 % | 30,5 % 34,5 % | 24,1 % 25,8 % | 21,4 % 23,6 % | 20,5 % 24,6 % | -4,1 |
| S | 29,1 % 26,2 % | 24,8 % 21,6 % | 26,9 % 24,0 % | 26,1 % 23,9 % | 30,0 % 29,8 % | 29,3 % 26,7 % | +2,6 |
| SD | 2,7 % 1,5 % | 4,8 % 4,1 % | 10,4 % 9,6 % | 15,2 % 16,3 % | 17,1 % 18,9 % | 14,0 % 16,2 % | -2,2 |
| V | 5,7 % 4,9 % | 5,3 % 4,0 % | 5,4 % 4,3 % | 8,6 % 6,4 % | 8,4 % 5,1 % | 11,5 % 6,0 % | +5,5 |
| L | 9,1 % 9,3 % | 7,7 % 8,4 % | 6,0 % 6,5 % | 6,1 % 6,9 % | 4,7 % 5,5 % | 5,3 % 6,3 % | -1,0 |
| MP | 5,4 % 6,0 % | 7,6 % 8,2 % | 8,5 % 8,4 % | 5,3 % 5,4 % | 5,7 % 5,3 % | 6,6 % 6,4 % | +0,2 |
| C | 4,2 % 4,9 % | 4,4 % 4,8 % | 4,2 % 4,6 % | 7,5 % 7,9 % | 6,9 % 6,6 % | 6,9 % 7,5 % | -0,6 |
| KD | 6,2 % 5,9 % | 5,2 % 5,5 % | 4,1 % 4,6 % | 5,3 % 5,8 % | 3,8 % 3,9 % | 4,5 % 4,9 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 3,0 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,3 % 2,6 % | 1,5 % 1,3 % | 1,0 % 1,0 % | 1,7 % 1,6 % | 2,1 % 1,2 % | 1,4 % 1,4 % | -0,1 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,3%26,7%+2,6pp
SD14,0%16,2%-2,2ppValdeltagande: Huddinge 82,7% · Tyresö 86,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

