Hudiksvall vs Söderhamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HudiksvallSöderhamn
32,6%
S34,6%
17,1%
15,8%
19,1%
SD22,8%
8,6%
5,9%
6,2%
6,2%
5,5%
6,0%
3,7%
3,5%
5,3%
3,4%
Valdeltagande 83,6%Valdeltagande 82,7%
Kommun 2026
HudiksvallSöderhamn
26,8%
S30,6%
19,6%
16,1%
15,3%
SD19,7%
19,2%
12,5%
8,4%
9,6%
3,7%
5,8%
1,2%
1,8%
4,5%
2,2%
Valdeltagande 82,2%Valdeltagande 81,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hudiksvall, den ljusare undre är Söderhamn. Skillnaden är Hudiksvall minus Söderhamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,0 % 45,5 % | 37,0 % 43,4 % | 38,4 % 43,6 % | 34,7 % 36,5 % | 36,4 % 37,5 % | 32,6 % 34,6 % | -2,1 |
| SD | 2,3 % 3,6 % | 5,7 % 8,4 % | 13,8 % 15,8 % | 16,3 % 19,6 % | 21,2 % 24,9 % | 19,1 % 22,8 % | -3,7 |
| M | 17,5 % 15,1 % | 21,8 % 20,2 % | 16,2 % 15,1 % | 13,8 % 14,3 % | 14,6 % 14,8 % | 17,1 % 15,8 % | +1,3 |
| C | 15,9 % 10,9 % | 10,1 % 6,9 % | 9,2 % 6,9 % | 12,6 % 9,9 % | 8,3 % 6,3 % | 8,6 % 5,9 % | +2,7 |
| V | 8,5 % 9,0 % | 8,1 % 7,0 % | 7,0 % 6,2 % | 9,3 % 8,3 % | 6,3 % 5,1 % | 6,2 % 6,2 % | +0,0 |
| MP | 5,3 % 3,4 % | 7,2 % 5,2 % | 6,0 % 4,1 % | 3,6 % 2,4 % | 4,3 % 2,9 % | 5,3 % 3,4 % | +1,9 |
| KD | 5,0 % 4,9 % | 4,4 % 3,3 % | 3,3 % 2,8 % | 5,3 % 5,0 % | 5,3 % 4,9 % | 5,5 % 6,0 % | -0,5 |
| L | 3,6 % 4,1 % | 4,1 % 3,9 % | 2,8 % 2,6 % | 2,8 % 3,0 % | 2,5 % 2,3 % | 3,7 % 3,5 % | +0,2 |
| ÖVR | 3,0 % 3,4 % | 1,6 % 1,7 % | 0,9 % 1,2 % | 1,6 % 1,0 % | 1,2 % 1,3 % | 2,0 % 1,7 % | +0,3 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 1,7 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,6%34,6%-2,1pp
SD19,1%22,8%-3,7ppValdeltagande: Hudiksvall 83,6% · Söderhamn 82,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

