Hultsfred vs Oskarshamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HultsfredOskarshamn
29,6%
S29,0%
13,4%
18,0%
23,1%
SD25,0%
6,0%
4,5%
7,9%
5,5%
12,9%
9,9%
3,0%
4,2%
2,3%
2,3%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 85,8%
Kommun 2026
HultsfredOskarshamn
28,9%
S28,1%
8,9%
14,6%
12,6%
SD28,1%
14,1%
5,1%
6,2%
6,6%
24,7%
10,0%
0,3%
2,5%
1,4%
0,0%
Valdeltagande 77,7%Valdeltagande 84,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hultsfred, den ljusare undre är Oskarshamn. Skillnaden är Hultsfred minus Oskarshamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,8 % 44,3 % | 39,1 % 37,2 % | 39,6 % 37,8 % | 33,6 % 32,3 % | 33,6 % 31,2 % | 29,6 % 29,0 % | +0,6 |
| M | 16,1 % 21,2 % | 20,7 % 27,7 % | 14,3 % 21,0 % | 13,9 % 18,1 % | 12,4 % 18,9 % | 13,4 % 18,0 % | -4,5 |
| SD | 3,7 % 4,0 % | 6,1 % 6,2 % | 17,6 % 16,3 % | 21,8 % 22,2 % | 26,3 % 27,6 % | 23,1 % 25,0 % | -1,9 |
| C | 14,1 % 6,0 % | 11,7 % 5,0 % | 10,9 % 4,6 % | 10,6 % 6,0 % | 7,3 % 4,2 % | 6,0 % 4,5 % | +1,6 |
| KD | 8,1 % 8,5 % | 8,6 % 7,3 % | 6,6 % 5,8 % | 9,4 % 8,2 % | 10,2 % 7,4 % | 12,9 % 9,9 % | +3,0 |
| V | 5,7 % 6,8 % | 5,4 % 5,7 % | 4,1 % 4,9 % | 5,9 % 5,9 % | 4,6 % 4,4 % | 7,9 % 5,5 % | +2,4 |
| L | 3,8 % 4,8 % | 3,7 % 5,7 % | 2,1 % 4,3 % | 1,8 % 4,7 % | 1,9 % 3,3 % | 3,0 % 4,2 % | -1,2 |
| MP | 2,9 % 2,8 % | 4,0 % 4,2 % | 2,7 % 3,3 % | 1,6 % 1,7 % | 1,8 % 1,8 % | 2,3 % 2,3 % | -0,0 |
| ÖVR | 2,0 % 1,6 % | 0,8 % 1,0 % | 1,1 % 0,7 % | 1,4 % 0,8 % | 1,7 % 1,2 % | 1,8 % 1,7 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,1 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Hultsfred 82,0% · Oskarshamn 85,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

