Hoppa till innehållet

Hultsfred vs Uppvidinge — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HultsfredUppvidinge
29,6%
S
24,6%
13,4%
M
15,7%
23,1%
SD
28,5%
6,0%
C
6,8%
7,9%
V
6,5%
12,9%
KD
9,5%
3,0%
L
3,8%
2,3%
MP
3,0%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 84,3%

Kommun 2026

HultsfredUppvidinge
28,9%
S
22,5%
8,9%
M
11,4%
12,6%
SD
36,1%
14,1%
C
14,4%
6,2%
V
6,0%
24,7%
KD
6,6%
0,3%
L
0,5%
1,4%
MP
1,9%
Valdeltagande 77,7%Valdeltagande 79,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hultsfred, den ljusare undre är Uppvidinge. Skillnaden är Hultsfred minus Uppvidinge i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
43,8 %
37,8 %
39,1 %
32,6 %
39,6 %
33,4 %
33,6 %
28,8 %
33,6 %
27,6 %
29,6 %
24,6 %
+5,0
SD
3,7 %
5,7 %
6,1 %
9,1 %
17,6 %
20,0 %
21,8 %
26,2 %
26,3 %
31,7 %
23,1 %
28,5 %
-5,5
M
16,1 %
20,5 %
20,7 %
25,6 %
14,3 %
17,7 %
13,9 %
14,6 %
12,4 %
16,3 %
13,4 %
15,7 %
-2,3
C
14,1 %
15,9 %
11,7 %
14,3 %
10,9 %
13,2 %
10,6 %
11,9 %
7,3 %
6,5 %
6,0 %
6,8 %
-0,8
KD
8,1 %
6,5 %
8,6 %
5,3 %
6,6 %
3,7 %
9,4 %
7,3 %
10,2 %
7,8 %
12,9 %
9,5 %
+3,4
V
5,7 %
6,0 %
5,4 %
5,0 %
4,1 %
4,2 %
5,9 %
5,9 %
4,6 %
4,1 %
7,9 %
6,5 %
+1,4
MP
2,9 %
2,7 %
4,0 %
3,7 %
2,7 %
2,9 %
1,6 %
1,7 %
1,8 %
2,2 %
2,3 %
3,0 %
-0,7
L
3,8 %
3,4 %
3,7 %
4,0 %
2,1 %
2,7 %
1,8 %
2,2 %
1,9 %
2,3 %
3,0 %
3,8 %
-0,8
ÖVR
2,0 %
1,5 %
0,8 %
0,4 %
1,1 %
0,8 %
1,4 %
1,3 %
1,7 %
1,5 %
1,8 %
1,6 %
+0,2
FI
—
—
—
—
1,1 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,6%24,6%+5,0pp
M13,4%15,7%-2,3pp
SD23,1%28,5%-5,5pp
KD12,9%9,5%+3,4pp

Valdeltagande: Hultsfred 82,0% · Uppvidinge 84,3%

Data: ValmyndighetenUppdaterad