Hoppa till innehållet

Hultsfred vs Vetlanda — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

HultsfredVetlanda
29,6%
S
24,9%
13,4%
M
18,4%
23,1%
SD
24,4%
6,0%
C
6,8%
7,9%
V
5,9%
12,9%
KD
10,7%
3,0%
L
4,3%
2,3%
MP
2,8%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 84,8%

Kommun 2026

HultsfredVetlanda
28,9%
S
26,5%
8,9%
M
20,2%
12,6%
SD
14,8%
14,1%
C
7,3%
6,2%
V
5,1%
24,7%
KD
9,8%
0,3%
L
0,7%
1,4%
MP
2,3%
Valdeltagande 77,7%Valdeltagande 82,2%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hultsfred, den ljusare undre är Vetlanda. Skillnaden är Hultsfred minus Vetlanda i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
43,8 %
35,9 %
39,1 %
30,4 %
39,6 %
32,1 %
33,6 %
27,8 %
33,6 %
27,5 %
29,6 %
24,9 %
+4,7
SD
3,7 %
2,7 %
6,1 %
6,6 %
17,6 %
16,4 %
21,8 %
22,1 %
26,3 %
27,9 %
23,1 %
24,4 %
-1,3
M
16,1 %
19,6 %
20,7 %
25,3 %
14,3 %
18,3 %
13,9 %
16,9 %
12,4 %
17,7 %
13,4 %
18,4 %
-5,0
KD
8,1 %
14,4 %
8,6 %
11,3 %
6,6 %
9,3 %
9,4 %
11,6 %
10,2 %
9,6 %
12,9 %
10,7 %
+2,2
C
14,1 %
13,0 %
11,7 %
11,4 %
10,9 %
11,0 %
10,6 %
10,9 %
7,3 %
7,6 %
6,0 %
6,8 %
-0,8
V
5,7 %
4,4 %
5,4 %
4,3 %
4,1 %
3,5 %
5,9 %
3,9 %
4,6 %
3,0 %
7,9 %
5,9 %
+2,0
L
3,8 %
5,5 %
3,7 %
5,5 %
2,1 %
3,5 %
1,8 %
3,5 %
1,9 %
2,9 %
3,0 %
4,3 %
-1,3
MP
2,9 %
3,2 %
4,0 %
4,5 %
2,7 %
4,1 %
1,6 %
2,1 %
1,8 %
2,4 %
2,3 %
2,8 %
-0,5
ÖVR
2,0 %
1,3 %
0,8 %
0,6 %
1,1 %
0,7 %
1,4 %
1,1 %
1,7 %
1,4 %
1,8 %
1,8 %
+0,0
FI
—
—
—
—
1,1 %
1,1 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,6%24,9%+4,7pp
M13,4%18,4%-5,0pp
KD12,9%10,7%+2,2pp

Valdeltagande: Hultsfred 82,0% · Vetlanda 84,8%

Data: ValmyndighetenUppdaterad