Hultsfred vs Vimmerby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HultsfredVimmerby
29,6%
S28,6%
13,4%
18,6%
23,1%
SD22,1%
6,0%
7,4%
7,9%
5,4%
12,9%
9,7%
3,0%
3,3%
2,3%
3,3%
Valdeltagande 82,0%Valdeltagande 85,6%
Kommun 2026
HultsfredVimmerby
28,9%
S30,7%
8,9%
19,0%
12,6%
SD14,7%
14,1%
15,2%
6,2%
7,5%
24,7%
10,0%
0,3%
0,5%
1,4%
2,3%
Valdeltagande 77,7%Valdeltagande 83,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hultsfred, den ljusare undre är Vimmerby. Skillnaden är Hultsfred minus Vimmerby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 43,8 % 39,5 % | 39,1 % 35,6 % | 39,6 % 36,3 % | 33,6 % 30,4 % | 33,6 % 30,4 % | 29,6 % 28,6 % | +1,0 |
| SD | 3,7 % 3,0 % | 6,1 % 6,3 % | 17,6 % 15,5 % | 21,8 % 20,3 % | 26,3 % 24,9 % | 23,1 % 22,1 % | +1,0 |
| M | 16,1 % 18,6 % | 20,7 % 25,6 % | 14,3 % 18,9 % | 13,9 % 16,3 % | 12,4 % 17,8 % | 13,4 % 18,6 % | -5,1 |
| C | 14,1 % 17,2 % | 11,7 % 12,4 % | 10,9 % 11,6 % | 10,6 % 13,5 % | 7,3 % 8,1 % | 6,0 % 7,4 % | -1,4 |
| KD | 8,1 % 8,3 % | 8,6 % 6,3 % | 6,6 % 5,0 % | 9,4 % 8,3 % | 10,2 % 7,8 % | 12,9 % 9,7 % | +3,2 |
| V | 5,7 % 4,1 % | 5,4 % 4,2 % | 4,1 % 4,4 % | 5,9 % 5,6 % | 4,6 % 4,6 % | 7,9 % 5,4 % | +2,5 |
| MP | 2,9 % 3,5 % | 4,0 % 4,6 % | 2,7 % 3,9 % | 1,6 % 2,3 % | 1,8 % 3,0 % | 2,3 % 3,3 % | -1,0 |
| L | 3,8 % 4,1 % | 3,7 % 3,9 % | 2,1 % 2,3 % | 1,8 % 2,0 % | 1,9 % 1,8 % | 3,0 % 3,3 % | -0,3 |
| ÖVR | 2,0 % 1,7 % | 0,8 % 1,0 % | 1,1 % 0,8 % | 1,4 % 1,4 % | 1,7 % 1,7 % | 1,8 % 1,7 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,1 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Hultsfred 82,0% · Vimmerby 85,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

