Hylte vs Ljungby — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
HylteLjungby
26,3%
S24,9%
15,8%
17,3%
25,7%
SD24,9%
8,3%
6,1%
7,8%
5,7%
8,4%
11,7%
3,3%
4,4%
3,0%
3,2%
Valdeltagande 82,1%Valdeltagande 83,6%
Kommun 2026
HylteLjungby
26,3%
S20,6%
17,4%
19,5%
17,2%
SD22,5%
19,6%
9,8%
7,9%
7,1%
4,1%
16,1%
1,6%
1,1%
2,6%
3,4%
Valdeltagande 78,1%Valdeltagande 79,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Hylte, den ljusare undre är Ljungby. Skillnaden är Hylte minus Ljungby i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,5 % 35,8 % | 34,5 % 30,7 % | 36,6 % 33,4 % | 31,2 % 28,3 % | 30,3 % 29,0 % | 26,3 % 24,9 % | +1,4 |
| SD | 4,1 % 3,2 % | 6,9 % 6,1 % | 18,5 % 16,4 % | 25,8 % 23,4 % | 30,5 % 28,3 % | 25,7 % 24,9 % | +0,8 |
| M | 21,7 % 23,2 % | 25,5 % 27,9 % | 17,3 % 20,3 % | 14,4 % 18,6 % | 14,7 % 19,4 % | 15,8 % 17,3 % | -1,5 |
| C | 15,7 % 14,0 % | 12,7 % 12,8 % | 12,1 % 10,2 % | 11,7 % 9,3 % | 7,7 % 5,6 % | 8,3 % 6,1 % | +2,2 |
| KD | 6,8 % 9,2 % | 5,1 % 7,1 % | 3,3 % 5,8 % | 6,6 % 8,5 % | 7,2 % 7,7 % | 8,4 % 11,7 % | -3,3 |
| V | 3,3 % 4,5 % | 3,2 % 4,3 % | 2,9 % 4,2 % | 4,0 % 4,9 % | 3,6 % 3,8 % | 7,8 % 5,7 % | +2,0 |
| L | 5,1 % 5,0 % | 6,6 % 5,1 % | 4,2 % 3,1 % | 3,3 % 3,0 % | 2,7 % 2,5 % | 3,3 % 4,4 % | -1,2 |
| MP | 2,8 % 3,5 % | 3,8 % 5,1 % | 2,9 % 4,2 % | 1,9 % 2,5 % | 2,5 % 2,5 % | 3,0 % 3,2 % | -0,3 |
| ÖVR | 2,0 % 1,6 % | 1,6 % 0,9 % | 1,1 % 1,1 % | 1,2 % 1,4 % | 0,9 % 1,3 % | 1,4 % 1,6 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,1 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Hylte 82,1% · Ljungby 83,6%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

