Järfälla vs Stockholm — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
JärfällaStockholm
31,3%
S26,3%
19,2%
19,1%
13,6%
SD8,3%
5,7%
9,8%
13,4%
13,0%
5,0%
3,9%
5,0%
7,1%
5,2%
11,1%
Valdeltagande 81,0%Valdeltagande 85,8%
Kommun 2026
JärfällaStockholm
31,1%
S26,5%
18,4%
22,3%
10,2%
SD7,4%
4,4%
7,6%
13,5%
14,5%
3,9%
4,2%
5,9%
5,0%
5,0%
11,0%
Valdeltagande 76,6%Valdeltagande 83,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Järfälla, den ljusare undre är Stockholm. Skillnaden är Järfälla minus Stockholm i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 34,1 % 35,1 % | 36,4 % 34,3 % | 29,0 % 27,7 % | 24,0 % 21,9 % | 21,0 % 19,1 % | 19,2 % 19,1 % | +0,1 |
| S | 30,1 % 23,2 % | 25,7 % 20,9 % | 28,6 % 21,6 % | 27,7 % 23,8 % | 30,7 % 28,1 % | 31,3 % 26,3 % | +4,9 |
| SD | 2,3 % 1,6 % | 4,8 % 3,2 % | 10,2 % 6,6 % | 15,0 % 9,8 % | 16,4 % 10,7 % | 13,6 % 8,3 % | +5,3 |
| V | 5,6 % 7,4 % | 5,3 % 7,4 % | 5,9 % 7,7 % | 8,8 % 13,1 % | 9,1 % 11,7 % | 13,4 % 13,0 % | +0,4 |
| MP | 5,5 % 9,3 % | 7,8 % 12,2 % | 7,7 % 11,2 % | 4,5 % 7,7 % | 4,8 % 10,0 % | 5,2 % 11,1 % | -6,0 |
| L | 9,4 % 10,1 % | 8,4 % 8,6 % | 6,1 % 7,8 % | 6,0 % 7,8 % | 5,1 % 6,9 % | 5,0 % 7,1 % | -2,1 |
| C | 4,1 % 5,7 % | 4,2 % 6,3 % | 4,0 % 4,9 % | 6,3 % 9,1 % | 6,1 % 8,5 % | 5,7 % 9,8 % | -4,1 |
| FI | — — | — — | 2,4 % 7,2 % | — — | — — | — — | — |
| KD | 6,8 % 5,0 % | 6,0 % 5,3 % | 5,0 % 4,3 % | 6,3 % 4,9 % | 4,3 % 3,2 % | 5,0 % 3,9 % | +1,1 |
| ÖVR | 2,1 % 2,7 % | 1,4 % 1,8 % | 1,1 % 0,9 % | 1,4 % 1,9 % | 2,4 % 1,9 % | 1,7 % 1,2 % | +0,5 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S31,3%26,3%+4,9pp
SD13,6%8,3%+5,3ppValdeltagande: Järfälla 81,0% · Stockholm 85,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

