Hoppa till innehållet

Järfälla vs Upplands Väsby — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

JärfällaUpplands Väsby
31,3%
S
30,6%
19,2%
M
20,8%
13,6%
SD
17,2%
5,7%
C
5,5%
13,4%
V
10,4%
5,0%
KD
5,4%
5,0%
L
4,5%
5,2%
MP
4,0%
Valdeltagande 81,0%Valdeltagande 80,6%

Kommun 2026

JärfällaUpplands Väsby
31,1%
S
27,7%
18,4%
M
21,1%
10,2%
SD
13,4%
4,4%
C
5,2%
13,5%
V
9,5%
3,9%
KD
3,7%
5,9%
L
2,7%
5,0%
MP
4,5%
Valdeltagande 76,6%Valdeltagande 76,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Järfälla, den ljusare undre är Upplands Väsby. Skillnaden är Järfälla minus Upplands Väsby i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
M
34,1 %
34,5 %
36,4 %
36,7 %
29,0 %
28,4 %
24,0 %
23,1 %
21,0 %
20,5 %
19,2 %
20,8 %
-1,7
S
30,1 %
30,6 %
25,7 %
27,2 %
28,6 %
30,3 %
27,7 %
27,0 %
30,7 %
30,1 %
31,3 %
30,6 %
+0,7
SD
2,3 %
2,5 %
4,8 %
4,8 %
10,2 %
10,9 %
15,0 %
18,0 %
16,4 %
20,9 %
13,6 %
17,2 %
-3,6
V
5,6 %
5,8 %
5,3 %
5,2 %
5,9 %
5,8 %
8,8 %
8,0 %
9,1 %
7,6 %
13,4 %
10,4 %
+3,0
L
9,4 %
9,0 %
8,4 %
8,3 %
6,1 %
6,1 %
6,0 %
5,7 %
5,1 %
4,3 %
5,0 %
4,5 %
+0,5
MP
5,5 %
5,2 %
7,8 %
7,0 %
7,7 %
6,8 %
4,5 %
3,9 %
4,8 %
3,6 %
5,2 %
4,0 %
+1,2
KD
6,8 %
6,3 %
6,0 %
5,5 %
5,0 %
4,5 %
6,3 %
6,7 %
4,3 %
5,0 %
5,0 %
5,4 %
-0,4
C
4,1 %
4,0 %
4,2 %
4,0 %
4,0 %
3,8 %
6,3 %
6,3 %
6,1 %
5,9 %
5,7 %
5,5 %
+0,1
ÖVR
2,1 %
2,1 %
1,4 %
1,3 %
1,1 %
1,3 %
1,4 %
1,3 %
2,4 %
1,9 %
1,7 %
1,7 %
+0,0
FI
—
—
—
—
2,4 %
2,0 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

SD13,6%17,2%-3,6pp
V13,4%10,4%+3,0pp

Valdeltagande: Järfälla 81,0% · Upplands Väsby 80,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad