Hoppa till innehållet

Jönköping vs Mullsjö — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

JönköpingMullsjö
27,7%
S
23,6%
20,2%
M
17,1%
17,4%
SD
25,6%
7,3%
C
6,7%
6,6%
V
4,1%
9,9%
KD
12,5%
4,9%
L
3,8%
4,7%
MP
4,6%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 87,6%

Kommun 2026

JönköpingMullsjö
27,9%
S
22,4%
22,0%
M
20,1%
14,5%
SD
19,6%
6,5%
C
2,8%
7,4%
V
4,9%
14,2%
KD
17,5%
2,6%
L
2,6%
4,3%
MP
4,7%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 85,7%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Jönköping, den ljusare undre är Mullsjö. Skillnaden är Jönköping minus Mullsjö i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
34,5 %
32,6 %
29,5 %
27,8 %
30,5 %
28,6 %
27,6 %
25,3 %
29,9 %
26,0 %
27,7 %
23,6 %
+4,1
M
22,9 %
20,9 %
27,9 %
25,6 %
21,9 %
16,7 %
18,6 %
14,1 %
19,4 %
16,4 %
20,2 %
17,1 %
+3,1
SD
2,6 %
3,0 %
5,5 %
6,1 %
12,5 %
16,0 %
16,4 %
22,1 %
19,4 %
27,0 %
17,4 %
25,6 %
-8,2
KD
17,0 %
19,8 %
13,5 %
18,8 %
11,1 %
17,0 %
12,3 %
17,9 %
9,1 %
12,5 %
9,9 %
12,5 %
-2,6
C
5,8 %
7,2 %
5,3 %
5,0 %
5,8 %
5,1 %
9,2 %
7,0 %
7,5 %
5,7 %
7,3 %
6,7 %
+0,6
MP
4,1 %
4,1 %
6,4 %
5,8 %
6,8 %
6,0 %
4,2 %
4,0 %
4,2 %
3,8 %
4,7 %
4,6 %
+0,1
V
5,0 %
4,8 %
4,8 %
4,8 %
4,6 %
4,8 %
5,9 %
5,4 %
4,8 %
3,9 %
6,6 %
4,1 %
+2,5
L
6,0 %
5,0 %
6,3 %
5,2 %
4,2 %
3,4 %
4,6 %
2,6 %
4,4 %
3,2 %
4,9 %
3,8 %
+1,0
ÖVR
2,1 %
2,8 %
0,8 %
0,9 %
0,7 %
1,0 %
1,2 %
1,6 %
1,3 %
1,4 %
1,4 %
1,9 %
-0,6
FI
—
—
—
—
1,9 %
1,4 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S27,7%23,6%+4,1pp
M20,2%17,1%+3,1pp
SD17,4%25,6%-8,2pp
V6,6%4,1%+2,5pp
KD9,9%12,5%-2,6pp

Valdeltagande: Jönköping 86,2% · Mullsjö 87,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad