Jönköping vs Ödeshög — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
JönköpingÖdeshög
27,7%
S23,8%
20,2%
20,4%
17,4%
SD23,2%
7,3%
6,0%
6,6%
3,6%
9,9%
12,8%
4,9%
3,7%
4,7%
4,6%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 86,2%
Kommun 2026
JönköpingÖdeshög
27,9%
S18,4%
22,0%
30,4%
14,5%
SD12,4%
6,5%
6,4%
7,4%
1,3%
14,2%
22,5%
2,6%
1,5%
4,3%
7,0%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 83,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Jönköping, den ljusare undre är Ödeshög. Skillnaden är Jönköping minus Ödeshög i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,5 % 35,7 % | 29,5 % 31,2 % | 30,5 % 31,5 % | 27,6 % 26,1 % | 29,9 % 24,4 % | 27,7 % 23,8 % | +3,8 |
| M | 22,9 % 20,8 % | 27,9 % 26,5 % | 21,9 % 18,4 % | 18,6 % 16,6 % | 19,4 % 17,5 % | 20,2 % 20,4 % | -0,2 |
| SD | 2,6 % 2,9 % | 5,5 % 5,9 % | 12,5 % 17,4 % | 16,4 % 20,9 % | 19,4 % 26,9 % | 17,4 % 23,2 % | -5,7 |
| KD | 17,0 % 13,6 % | 13,5 % 12,4 % | 11,1 % 10,0 % | 12,3 % 15,1 % | 9,1 % 12,9 % | 9,9 % 12,8 % | -2,9 |
| C | 5,8 % 12,8 % | 5,3 % 9,6 % | 5,8 % 9,4 % | 9,2 % 10,3 % | 7,5 % 7,8 % | 7,3 % 6,0 % | +1,3 |
| MP | 4,1 % 3,8 % | 6,4 % 5,9 % | 6,8 % 4,9 % | 4,2 % 2,6 % | 4,2 % 3,9 % | 4,7 % 4,6 % | +0,1 |
| V | 5,0 % 3,9 % | 4,8 % 3,8 % | 4,6 % 3,0 % | 5,9 % 4,1 % | 4,8 % 2,8 % | 6,6 % 3,6 % | +3,0 |
| L | 6,0 % 4,0 % | 6,3 % 3,8 % | 4,2 % 2,7 % | 4,6 % 2,3 % | 4,4 % 2,1 % | 4,9 % 3,7 % | +1,2 |
| ÖVR | 2,1 % 2,6 % | 0,8 % 0,9 % | 0,7 % 0,8 % | 1,2 % 2,0 % | 1,3 % 1,7 % | 1,4 % 1,9 % | -0,6 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,7%23,8%+3,8pp
SD17,4%23,2%-5,7ppValdeltagande: Jönköping 86,2% · Ödeshög 86,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

