Jönköping vs Tranås — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
JönköpingTranås
27,7%
S30,2%
20,2%
19,2%
17,4%
SD21,0%
7,3%
5,9%
6,6%
5,8%
9,9%
8,0%
4,9%
4,6%
4,7%
4,1%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 86,2%
Kommun 2026
JönköpingTranås
27,9%
S30,3%
22,0%
20,6%
14,5%
SD18,8%
6,5%
6,9%
7,4%
6,0%
14,2%
6,2%
2,6%
6,5%
4,3%
4,7%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 84,1%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Jönköping, den ljusare undre är Tranås. Skillnaden är Jönköping minus Tranås i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,5 % 40,2 % | 29,5 % 34,8 % | 30,5 % 36,1 % | 27,6 % 31,7 % | 29,9 % 33,9 % | 27,7 % 30,2 % | -2,6 |
| M | 22,9 % 22,0 % | 27,9 % 26,8 % | 21,9 % 18,9 % | 18,6 % 16,7 % | 19,4 % 18,2 % | 20,2 % 19,2 % | +1,1 |
| SD | 2,6 % 2,9 % | 5,5 % 6,4 % | 12,5 % 15,5 % | 16,4 % 19,5 % | 19,4 % 23,2 % | 17,4 % 21,0 % | -3,5 |
| KD | 17,0 % 12,5 % | 13,5 % 9,6 % | 11,1 % 7,7 % | 12,3 % 9,2 % | 9,1 % 6,9 % | 9,9 % 8,0 % | +1,9 |
| C | 5,8 % 6,9 % | 5,3 % 6,5 % | 5,8 % 6,4 % | 9,2 % 9,2 % | 7,5 % 6,3 % | 7,3 % 5,9 % | +1,3 |
| MP | 4,1 % 3,8 % | 6,4 % 6,3 % | 6,8 % 5,5 % | 4,2 % 3,1 % | 4,2 % 3,2 % | 4,7 % 4,1 % | +0,6 |
| V | 5,0 % 4,6 % | 4,8 % 3,9 % | 4,6 % 4,0 % | 5,9 % 5,3 % | 4,8 % 3,7 % | 6,6 % 5,8 % | +0,8 |
| L | 6,0 % 5,3 % | 6,3 % 5,4 % | 4,2 % 3,8 % | 4,6 % 4,0 % | 4,4 % 3,4 % | 4,9 % 4,6 % | +0,3 |
| ÖVR | 2,1 % 1,8 % | 0,8 % 0,5 % | 0,7 % 0,6 % | 1,2 % 1,4 % | 1,3 % 1,1 % | 1,4 % 1,3 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,7%30,2%-2,6pp
SD17,4%21,0%-3,5ppValdeltagande: Jönköping 86,2% · Tranås 86,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

