Jönköping vs Tranemo — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
JönköpingTranemo
27,7%
S27,5%
20,2%
19,3%
17,4%
SD21,3%
7,3%
8,7%
6,6%
6,1%
9,9%
8,1%
4,9%
3,8%
4,7%
3,5%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 84,7%
Kommun 2026
JönköpingTranemo
27,9%
S29,4%
22,0%
20,7%
14,5%
SD15,9%
6,5%
20,2%
7,4%
4,7%
14,2%
4,7%
2,6%
1,1%
4,3%
3,3%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 81,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Jönköping, den ljusare undre är Tranemo. Skillnaden är Jönköping minus Tranemo i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,5 % 36,1 % | 29,5 % 32,0 % | 30,5 % 33,3 % | 27,6 % 29,9 % | 29,9 % 30,0 % | 27,7 % 27,5 % | +0,2 |
| M | 22,9 % 21,2 % | 27,9 % 26,7 % | 21,9 % 20,4 % | 18,6 % 17,9 % | 19,4 % 19,1 % | 20,2 % 19,3 % | +0,9 |
| SD | 2,6 % 3,9 % | 5,5 % 6,9 % | 12,5 % 15,4 % | 16,4 % 19,8 % | 19,4 % 24,3 % | 17,4 % 21,3 % | -3,9 |
| C | 5,8 % 17,6 % | 5,3 % 14,1 % | 5,8 % 13,2 % | 9,2 % 14,0 % | 7,5 % 8,7 % | 7,3 % 8,7 % | -1,5 |
| KD | 17,0 % 6,5 % | 13,5 % 5,5 % | 11,1 % 4,1 % | 12,3 % 6,2 % | 9,1 % 6,5 % | 9,9 % 8,1 % | +1,8 |
| MP | 4,1 % 3,1 % | 6,4 % 4,9 % | 6,8 % 4,5 % | 4,2 % 2,7 % | 4,2 % 3,0 % | 4,7 % 3,5 % | +1,2 |
| V | 5,0 % 3,5 % | 4,8 % 3,1 % | 4,6 % 3,2 % | 5,9 % 4,5 % | 4,8 % 4,1 % | 6,6 % 6,1 % | +0,5 |
| L | 6,0 % 5,8 % | 6,3 % 5,9 % | 4,2 % 3,5 % | 4,6 % 3,8 % | 4,4 % 2,9 % | 4,9 % 3,8 % | +1,0 |
| ÖVR | 2,1 % 2,4 % | 0,8 % 0,9 % | 0,7 % 0,8 % | 1,2 % 1,1 % | 1,3 % 1,4 % | 1,4 % 1,7 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD17,4%21,3%-3,9ppValdeltagande: Jönköping 86,2% · Tranemo 84,7%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

