Jönköping vs Ulricehamn — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
JönköpingUlricehamn
27,7%
S25,1%
20,2%
20,7%
17,4%
SD21,0%
7,3%
8,4%
6,6%
5,4%
9,9%
8,4%
4,9%
4,9%
4,7%
4,2%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 86,2%
Kommun 2026
JönköpingUlricehamn
27,9%
S20,7%
22,0%
16,8%
14,5%
SD16,5%
6,5%
12,1%
7,4%
5,4%
14,2%
3,5%
2,6%
2,3%
4,3%
3,5%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 83,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Jönköping, den ljusare undre är Ulricehamn. Skillnaden är Jönköping minus Ulricehamn i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,5 % 30,6 % | 29,5 % 26,2 % | 30,5 % 27,3 % | 27,6 % 24,7 % | 29,9 % 27,0 % | 27,7 % 25,1 % | +2,6 |
| M | 22,9 % 24,0 % | 27,9 % 29,4 % | 21,9 % 22,9 % | 18,6 % 19,7 % | 19,4 % 19,8 % | 20,2 % 20,7 % | -0,5 |
| SD | 2,6 % 2,9 % | 5,5 % 6,7 % | 12,5 % 14,8 % | 16,4 % 19,6 % | 19,4 % 23,9 % | 17,4 % 21,0 % | -3,6 |
| KD | 17,0 % 9,8 % | 13,5 % 7,9 % | 11,1 % 5,7 % | 12,3 % 7,9 % | 9,1 % 7,2 % | 9,9 % 8,4 % | +1,5 |
| C | 5,8 % 14,7 % | 5,3 % 12,2 % | 5,8 % 12,5 % | 9,2 % 12,9 % | 7,5 % 9,0 % | 7,3 % 8,4 % | -1,1 |
| MP | 4,1 % 4,2 % | 6,4 % 6,1 % | 6,8 % 5,8 % | 4,2 % 3,2 % | 4,2 % 3,5 % | 4,7 % 4,2 % | +0,5 |
| L | 6,0 % 5,7 % | 6,3 % 6,8 % | 4,2 % 4,4 % | 4,6 % 5,1 % | 4,4 % 4,0 % | 4,9 % 4,9 % | -0,1 |
| V | 5,0 % 4,0 % | 4,8 % 3,9 % | 4,6 % 4,5 % | 5,9 % 5,5 % | 4,8 % 4,4 % | 6,6 % 5,4 % | +1,2 |
| ÖVR | 2,1 % 4,0 % | 0,8 % 0,9 % | 0,7 % 0,6 % | 1,2 % 1,3 % | 1,3 % 1,2 % | 1,4 % 1,8 % | -0,5 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,5 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S27,7%25,1%+2,6pp
SD17,4%21,0%-3,6ppValdeltagande: Jönköping 86,2% · Ulricehamn 86,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

