Jönköping vs Vaggeryd — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
JönköpingVaggeryd
27,7%
S25,9%
20,2%
18,8%
17,4%
SD23,4%
7,3%
6,9%
6,6%
5,2%
9,9%
11,5%
4,9%
3,7%
4,7%
2,9%
Valdeltagande 86,2%Valdeltagande 86,4%
Kommun 2026
JönköpingVaggeryd
27,9%
S25,3%
22,0%
21,9%
14,5%
SD17,6%
6,5%
11,3%
7,4%
5,1%
14,2%
10,4%
2,6%
3,1%
4,3%
2,1%
Valdeltagande 83,7%Valdeltagande 83,4%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Jönköping, den ljusare undre är Vaggeryd. Skillnaden är Jönköping minus Vaggeryd i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,5 % 37,3 % | 29,5 % 33,4 % | 30,5 % 34,3 % | 27,6 % 29,3 % | 29,9 % 29,8 % | 27,7 % 25,9 % | +1,8 |
| M | 22,9 % 19,8 % | 27,9 % 24,6 % | 21,9 % 17,8 % | 18,6 % 15,3 % | 19,4 % 16,4 % | 20,2 % 18,8 % | +1,4 |
| SD | 2,6 % 3,8 % | 5,5 % 7,4 % | 12,5 % 15,5 % | 16,4 % 20,4 % | 19,4 % 25,1 % | 17,4 % 23,4 % | -5,9 |
| KD | 17,0 % 19,1 % | 13,5 % 14,8 % | 11,1 % 11,9 % | 12,3 % 13,1 % | 9,1 % 10,3 % | 9,9 % 11,5 % | -1,7 |
| C | 5,8 % 8,4 % | 5,3 % 7,8 % | 5,8 % 8,0 % | 9,2 % 10,3 % | 7,5 % 7,5 % | 7,3 % 6,9 % | +0,4 |
| MP | 4,1 % 2,5 % | 6,4 % 3,6 % | 6,8 % 4,1 % | 4,2 % 2,6 % | 4,2 % 2,5 % | 4,7 % 2,9 % | +1,8 |
| V | 5,0 % 3,5 % | 4,8 % 3,3 % | 4,6 % 3,5 % | 5,9 % 4,2 % | 4,8 % 3,3 % | 6,6 % 5,2 % | +1,5 |
| L | 6,0 % 4,6 % | 6,3 % 4,4 % | 4,2 % 3,1 % | 4,6 % 3,6 % | 4,4 % 3,5 % | 4,9 % 3,7 % | +1,1 |
| ÖVR | 2,1 % 1,1 % | 0,8 % 0,7 % | 0,7 % 0,9 % | 1,2 % 1,2 % | 1,3 % 1,6 % | 1,4 % 1,7 % | -0,4 |
| FI | — — | — — | 1,9 % 1,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD17,4%23,4%-5,9ppValdeltagande: Jönköping 86,2% · Vaggeryd 86,4%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

