Kalix vs Luleå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KalixLuleå
40,2%
S36,1%
16,5%
18,3%
21,2%
SD15,0%
4,7%
5,8%
4,2%
7,4%
6,7%
6,3%
2,7%
4,2%
2,6%
5,6%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 86,2%
Kommun 2026
KalixLuleå
37,7%
S36,7%
29,0%
19,3%
9,1%
SD10,4%
5,5%
6,8%
4,3%
7,2%
2,5%
6,8%
3,8%
4,1%
4,5%
4,6%
Valdeltagande 80,2%Valdeltagande 83,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kalix, den ljusare undre är Luleå. Skillnaden är Kalix minus Luleå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 59,9 % 47,0 % | 59,3 % 45,9 % | 55,7 % 44,7 % | 45,4 % 39,0 % | 43,9 % 39,5 % | 40,2 % 36,1 % | +4,0 |
| SD | 1,7 % 1,3 % | 3,5 % 3,5 % | 11,5 % 8,8 % | 18,4 % 13,4 % | 24,2 % 17,4 % | 21,2 % 15,0 % | +6,2 |
| M | 10,3 % 17,0 % | 14,1 % 20,1 % | 11,5 % 15,9 % | 11,7 % 15,4 % | 12,6 % 15,7 % | 16,5 % 18,3 % | -1,8 |
| V | 7,0 % 8,5 % | 6,4 % 7,7 % | 6,3 % 7,5 % | 7,9 % 10,5 % | 4,4 % 7,2 % | 4,2 % 7,4 % | -3,1 |
| C | 7,0 % 6,5 % | 4,9 % 5,0 % | 4,7 % 4,6 % | 6,4 % 7,5 % | 5,0 % 5,9 % | 4,7 % 5,8 % | -1,1 |
| MP | 4,7 % 5,7 % | 5,3 % 7,2 % | 4,1 % 6,6 % | 2,8 % 3,6 % | 2,6 % 4,3 % | 2,6 % 5,6 % | -3,0 |
| KD | 3,3 % 4,4 % | 2,2 % 3,5 % | 2,1 % 3,2 % | 3,6 % 4,8 % | 4,5 % 5,3 % | 6,7 % 6,3 % | +0,5 |
| L | 3,3 % 6,0 % | 3,7 % 5,7 % | 2,4 % 4,4 % | 2,9 % 4,4 % | 2,0 % 3,6 % | 2,7 % 4,2 % | -1,5 |
| ÖVR | 2,7 % 3,5 % | 0,6 % 1,5 % | 0,3 % 1,2 % | 1,0 % 1,6 % | 0,9 % 1,1 % | 1,2 % 1,4 % | -0,2 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 3,0 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S40,2%36,1%+4,0pp
SD21,2%15,0%+6,2ppValdeltagande: Kalix 82,7% · Luleå 86,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

