Hoppa till innehållet

Kalix vs Överkalix — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KalixÖverkalix
40,2%
S
36,5%
16,5%
M
13,4%
21,2%
SD
20,4%
4,7%
C
8,4%
4,2%
V
7,6%
6,7%
KD
7,6%
2,7%
L
3,1%
2,6%
MP
1,2%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 81,1%

Kommun 2026

KalixÖverkalix
37,7%
S
25,6%
29,0%
M
4,9%
9,1%
SD
4,9%
5,5%
C
48,5%
4,3%
V
8,4%
2,5%
KD
6,6%
3,8%
L
0,6%
4,5%
MP
0,3%
Valdeltagande 80,2%Valdeltagande 75,8%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kalix, den ljusare undre är Överkalix. Skillnaden är Kalix minus Överkalix i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
59,9 %
58,5 %
59,3 %
61,0 %
55,7 %
52,5 %
45,4 %
46,7 %
43,9 %
42,9 %
40,2 %
36,5 %
+3,7
SD
1,7 %
0,8 %
3,5 %
3,7 %
11,5 %
13,0 %
18,4 %
18,3 %
24,2 %
23,3 %
21,2 %
20,4 %
+0,8
M
10,3 %
7,1 %
14,1 %
8,1 %
11,5 %
8,1 %
11,7 %
7,8 %
12,6 %
10,1 %
16,5 %
13,4 %
+3,1
V
7,0 %
12,6 %
6,4 %
10,8 %
6,3 %
10,5 %
7,9 %
10,5 %
4,4 %
7,8 %
4,2 %
7,6 %
-3,4
C
7,0 %
11,4 %
4,9 %
9,1 %
4,7 %
8,9 %
6,4 %
8,8 %
5,0 %
5,8 %
4,7 %
8,4 %
-3,7
KD
3,3 %
2,6 %
2,2 %
1,4 %
2,1 %
1,1 %
3,6 %
3,4 %
4,5 %
5,7 %
6,7 %
7,6 %
-0,9
MP
4,7 %
2,1 %
5,3 %
2,4 %
4,1 %
2,2 %
2,8 %
1,1 %
2,6 %
1,5 %
2,6 %
1,2 %
+1,4
L
3,3 %
2,5 %
3,7 %
3,0 %
2,4 %
1,8 %
2,9 %
2,1 %
2,0 %
1,8 %
2,7 %
3,1 %
-0,4
ÖVR
2,7 %
2,4 %
0,6 %
0,6 %
0,3 %
0,5 %
1,0 %
1,3 %
0,9 %
1,1 %
1,2 %
1,8 %
-0,5
FI
—
—
—
—
1,3 %
1,5 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S40,2%36,5%+3,7pp
M16,5%13,4%+3,1pp
C4,7%8,4%-3,7pp
V4,2%7,6%-3,4pp

Valdeltagande: Kalix 82,7% · Överkalix 81,1%

Data: ValmyndighetenUppdaterad