Kalix vs Övertorneå — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KalixÖvertorneå
40,2%
S34,5%
16,5%
13,6%
21,2%
SD20,1%
4,7%
8,4%
4,2%
7,1%
6,7%
10,4%
2,7%
2,8%
2,6%
1,9%
Valdeltagande 82,7%Valdeltagande 76,2%
Kommun 2026
KalixÖvertorneå
37,7%
S22,0%
29,0%
1,0%
9,1%
SD6,4%
5,5%
21,6%
4,3%
4,1%
2,5%
11,3%
3,8%
0,2%
4,5%
0,3%
Valdeltagande 80,2%Valdeltagande 72,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kalix, den ljusare undre är Övertorneå. Skillnaden är Kalix minus Övertorneå i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 59,9 % 43,9 % | 59,3 % 52,2 % | 55,7 % 47,2 % | 45,4 % 39,5 % | 43,9 % 37,4 % | 40,2 % 34,5 % | +5,7 |
| SD | 1,7 % 1,0 % | 3,5 % 3,4 % | 11,5 % 11,0 % | 18,4 % 16,2 % | 24,2 % 19,8 % | 21,2 % 20,1 % | +1,0 |
| M | 10,3 % 12,7 % | 14,1 % 13,5 % | 11,5 % 10,7 % | 11,7 % 9,6 % | 12,6 % 10,5 % | 16,5 % 13,6 % | +2,9 |
| C | 7,0 % 14,9 % | 4,9 % 11,3 % | 4,7 % 11,1 % | 6,4 % 16,3 % | 5,0 % 12,2 % | 4,7 % 8,4 % | -3,8 |
| V | 7,0 % 11,7 % | 6,4 % 10,5 % | 6,3 % 10,1 % | 7,9 % 9,4 % | 4,4 % 6,8 % | 4,2 % 7,1 % | -2,9 |
| KD | 3,3 % 4,6 % | 2,2 % 3,4 % | 2,1 % 3,6 % | 3,6 % 5,4 % | 4,5 % 8,9 % | 6,7 % 10,4 % | -3,7 |
| ÖVR | 2,7 % 5,3 % | 0,6 % 0,4 % | 0,3 % 0,4 % | 1,0 % 0,6 % | 0,9 % 1,0 % | 1,2 % 1,1 % | +0,1 |
| MP | 4,7 % 2,7 % | 5,3 % 2,6 % | 4,1 % 2,8 % | 2,8 % 1,3 % | 2,6 % 1,6 % | 2,6 % 1,9 % | +0,7 |
| L | 3,3 % 3,2 % | 3,7 % 2,8 % | 2,4 % 2,2 % | 2,9 % 1,7 % | 2,0 % 1,7 % | 2,7 % 2,8 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S40,2%34,5%+5,7ppValdeltagande: Kalix 82,7% · Övertorneå 76,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

