Hoppa till innehållet

Kalmar vs Mörbylånga — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KalmarMörbylånga
29,6%
S
25,5%
21,5%
M
21,7%
17,2%
SD
19,2%
6,2%
C
8,8%
7,1%
V
4,1%
6,8%
KD
8,1%
4,7%
L
5,1%
5,5%
MP
6,3%
Valdeltagande 86,5%Valdeltagande 89,5%

Kommun 2026

KalmarMörbylånga
39,7%
S
26,0%
22,1%
M
28,6%
12,2%
SD
13,5%
5,1%
C
14,0%
6,9%
V
4,9%
6,4%
KD
5,0%
2,4%
L
1,7%
4,4%
MP
5,7%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 88,0%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Kalmar, den ljusare undre är Mörbylånga. Skillnaden är Kalmar minus Mörbylånga i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
39,5 %
34,9 %
32,9 %
28,1 %
32,7 %
29,4 %
30,4 %
27,1 %
31,8 %
29,6 %
29,6 %
25,5 %
+4,1
M
24,8 %
25,2 %
29,7 %
31,2 %
23,5 %
24,8 %
19,7 %
18,5 %
20,6 %
19,4 %
21,5 %
21,7 %
-0,2
SD
3,0 %
3,0 %
5,4 %
5,9 %
13,1 %
15,2 %
17,1 %
20,6 %
20,1 %
22,7 %
17,2 %
19,2 %
-2,0
C
7,6 %
13,3 %
6,5 %
11,0 %
6,8 %
9,7 %
9,2 %
11,2 %
6,4 %
7,6 %
6,2 %
8,8 %
-2,6
KD
6,5 %
7,2 %
5,5 %
6,5 %
4,4 %
4,5 %
6,5 %
7,3 %
5,8 %
7,5 %
6,8 %
8,1 %
-1,3
MP
5,2 %
4,2 %
7,9 %
6,3 %
6,9 %
5,5 %
4,2 %
4,0 %
4,7 %
4,7 %
5,5 %
6,3 %
-0,8
V
4,8 %
4,1 %
4,8 %
4,3 %
4,5 %
3,8 %
6,7 %
5,9 %
5,5 %
4,1 %
7,1 %
4,1 %
+3,0
L
6,6 %
6,0 %
6,2 %
5,8 %
4,5 %
4,1 %
4,9 %
3,9 %
3,9 %
3,5 %
4,7 %
5,1 %
-0,4
FI
—
—
—
—
2,7 %
2,6 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
2,0 %
2,0 %
1,1 %
0,9 %
0,9 %
0,5 %
1,3 %
1,4 %
1,2 %
0,8 %
1,4 %
1,1 %
+0,3

Största skillnader — Riksdag 2026

S29,6%25,5%+4,1pp
SD17,2%19,2%-2,0pp
C6,2%8,8%-2,6pp
V7,1%4,1%+3,0pp

Valdeltagande: Kalmar 86,5% · Mörbylånga 89,5%

Data: ValmyndighetenUppdaterad