Karlsborg vs Tibro — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KarlsborgTibro
25,4%
S28,9%
20,9%
18,2%
23,6%
SD22,6%
7,4%
6,1%
3,9%
5,4%
8,9%
9,2%
5,2%
5,0%
3,1%
2,8%
Valdeltagande 88,7%Valdeltagande 84,5%
Kommun 2026
KarlsborgTibro
25,1%
S33,3%
33,0%
18,3%
13,9%
SD22,4%
11,6%
7,0%
4,1%
5,1%
7,0%
8,7%
5,0%
4,3%
0,0%
0,9%
Valdeltagande 85,9%Valdeltagande 82,9%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Karlsborg, den ljusare undre är Tibro. Skillnaden är Karlsborg minus Tibro i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,4 % 40,3 % | 33,6 % 36,4 % | 35,0 % 37,1 % | 28,4 % 31,2 % | 30,4 % 31,7 % | 25,4 % 28,9 % | -3,6 |
| M | 22,1 % 19,7 % | 26,9 % 23,4 % | 17,1 % 16,9 % | 16,1 % 16,3 % | 16,6 % 16,3 % | 20,9 % 18,2 % | +2,7 |
| SD | 2,6 % 3,3 % | 5,8 % 6,4 % | 17,7 % 16,8 % | 22,5 % 21,1 % | 26,7 % 25,6 % | 23,6 % 22,6 % | +1,0 |
| C | 13,5 % 9,8 % | 11,0 % 7,3 % | 9,8 % 7,3 % | 10,7 % 8,3 % | 6,9 % 6,3 % | 7,4 % 6,1 % | +1,3 |
| KD | 7,4 % 10,3 % | 6,5 % 10,0 % | 5,8 % 7,0 % | 8,6 % 9,7 % | 8,3 % 8,6 % | 8,9 % 9,2 % | -0,3 |
| L | 6,1 % 7,0 % | 7,7 % 7,2 % | 6,0 % 4,7 % | 5,3 % 5,5 % | 4,1 % 4,3 % | 5,2 % 5,0 % | +0,2 |
| V | 3,8 % 4,6 % | 3,4 % 4,3 % | 3,2 % 3,6 % | 5,1 % 4,6 % | 3,5 % 3,7 % | 3,9 % 5,4 % | -1,5 |
| MP | 2,8 % 2,9 % | 4,3 % 4,4 % | 3,6 % 4,4 % | 2,2 % 2,3 % | 2,5 % 2,4 % | 3,1 % 2,8 % | +0,3 |
| ÖVR | 2,3 % 2,3 % | 0,7 % 0,6 % | 0,5 % 0,6 % | 1,2 % 1,0 % | 0,9 % 1,3 % | 1,6 % 1,9 % | -0,3 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,6 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S25,4%28,9%-3,6ppValdeltagande: Karlsborg 88,7% · Tibro 84,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

