Karlsborg vs Töreboda — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KarlsborgTöreboda
25,4%
S26,4%
20,9%
18,9%
23,6%
SD25,4%
7,4%
6,8%
3,9%
6,8%
8,9%
7,1%
5,2%
3,5%
3,1%
2,7%
Valdeltagande 88,7%Valdeltagande 84,1%
Kommun 2026
KarlsborgTöreboda
25,1%
S27,1%
33,0%
32,7%
13,9%
SD16,0%
11,6%
11,6%
4,1%
7,6%
7,0%
2,6%
5,0%
2,2%
0,0%
0,0%
Valdeltagande 85,9%Valdeltagande 81,3%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Karlsborg, den ljusare undre är Töreboda. Skillnaden är Karlsborg minus Töreboda i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,4 % 39,9 % | 33,6 % 37,6 % | 35,0 % 35,6 % | 28,4 % 30,5 % | 30,4 % 29,9 % | 25,4 % 26,4 % | -1,1 |
| SD | 2,6 % 3,0 % | 5,8 % 6,5 % | 17,7 % 17,4 % | 22,5 % 23,1 % | 26,7 % 29,9 % | 23,6 % 25,4 % | -1,7 |
| M | 22,1 % 21,2 % | 26,9 % 24,8 % | 17,1 % 18,4 % | 16,1 % 17,3 % | 16,6 % 17,3 % | 20,9 % 18,9 % | +2,0 |
| C | 13,5 % 14,0 % | 11,0 % 11,6 % | 9,8 % 12,1 % | 10,7 % 10,9 % | 6,9 % 6,5 % | 7,4 % 6,8 % | +0,6 |
| KD | 7,4 % 6,9 % | 6,5 % 5,3 % | 5,8 % 3,9 % | 8,6 % 6,6 % | 8,3 % 5,7 % | 8,9 % 7,1 % | +1,8 |
| L | 6,1 % 4,0 % | 7,7 % 3,9 % | 6,0 % 2,6 % | 5,3 % 3,1 % | 4,1 % 2,4 % | 5,2 % 3,5 % | +1,7 |
| V | 3,8 % 5,2 % | 3,4 % 5,1 % | 3,2 % 4,1 % | 5,1 % 4,6 % | 3,5 % 3,9 % | 3,9 % 6,8 % | -2,9 |
| MP | 2,8 % 3,1 % | 4,3 % 4,3 % | 3,6 % 3,7 % | 2,2 % 2,0 % | 2,5 % 2,3 % | 3,1 % 2,7 % | +0,4 |
| ÖVR | 2,3 % 2,7 % | 0,7 % 0,9 % | 0,5 % 0,8 % | 1,2 % 1,9 % | 0,9 % 2,2 % | 1,6 % 2,4 % | -0,8 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,4 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
Valdeltagande: Karlsborg 88,7% · Töreboda 84,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

