Karlsborg vs Vadstena — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KarlsborgVadstena
25,4%
S26,9%
20,9%
22,4%
23,6%
SD17,6%
7,4%
7,2%
3,9%
5,2%
8,9%
7,0%
5,2%
5,2%
3,1%
7,0%
Valdeltagande 88,7%Valdeltagande 88,1%
Kommun 2026
KarlsborgVadstena
25,1%
S16,4%
33,0%
33,4%
13,9%
SD8,9%
11,6%
5,8%
4,1%
6,0%
7,0%
3,5%
5,0%
0,8%
0,0%
4,9%
Valdeltagande 85,9%Valdeltagande 87,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Karlsborg, den ljusare undre är Vadstena. Skillnaden är Karlsborg minus Vadstena i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,4 % 36,0 % | 33,6 % 32,9 % | 35,0 % 33,2 % | 28,4 % 29,1 % | 30,4 % 31,7 % | 25,4 % 26,9 % | -1,6 |
| M | 22,1 % 27,9 % | 26,9 % 31,1 % | 17,1 % 25,2 % | 16,1 % 22,5 % | 16,6 % 21,2 % | 20,9 % 22,4 % | -1,4 |
| SD | 2,6 % 2,6 % | 5,8 % 5,0 % | 17,7 % 12,4 % | 22,5 % 16,9 % | 26,7 % 19,9 % | 23,6 % 17,6 % | +6,1 |
| C | 13,5 % 8,1 % | 11,0 % 6,2 % | 9,8 % 6,8 % | 10,7 % 9,3 % | 6,9 % 6,8 % | 7,4 % 7,2 % | +0,2 |
| KD | 7,4 % 8,0 % | 6,5 % 6,7 % | 5,8 % 5,8 % | 8,6 % 7,3 % | 8,3 % 6,3 % | 8,9 % 7,0 % | +1,9 |
| L | 6,1 % 5,4 % | 7,7 % 6,8 % | 6,0 % 3,8 % | 5,3 % 3,7 % | 4,1 % 3,9 % | 5,2 % 5,2 % | -0,1 |
| MP | 2,8 % 4,2 % | 4,3 % 6,6 % | 3,6 % 6,2 % | 2,2 % 3,9 % | 2,5 % 5,1 % | 3,1 % 7,0 % | -3,9 |
| V | 3,8 % 4,3 % | 3,4 % 3,9 % | 3,2 % 3,8 % | 5,1 % 5,9 % | 3,5 % 4,5 % | 3,9 % 5,2 % | -1,4 |
| ÖVR | 2,3 % 3,4 % | 0,7 % 0,9 % | 0,5 % 0,7 % | 1,2 % 1,4 % | 0,9 % 0,6 % | 1,6 % 1,6 % | +0,1 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD23,6%17,6%+6,1ppValdeltagande: Karlsborg 88,7% · Vadstena 88,1%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

