Hoppa till innehållet

Karlshamn vs Olofström — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KarlshamnOlofström
29,4%
S
30,3%
17,3%
M
15,8%
25,1%
SD
29,5%
5,2%
C
4,6%
6,3%
V
6,2%
6,9%
KD
5,9%
4,3%
L
3,6%
4,2%
MP
2,2%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 80,4%

Kommun 2026

KarlshamnOlofström
31,7%
S
28,8%
18,0%
M
28,6%
17,9%
SD
17,9%
8,9%
C
12,9%
5,4%
V
6,3%
6,8%
KD
3,5%
1,8%
L
0,5%
5,0%
MP
1,3%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 77,9%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Karlshamn, den ljusare undre är Olofström. Skillnaden är Karlshamn minus Olofström i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
44,6 %
51,6 %
37,3 %
47,0 %
38,6 %
45,9 %
33,0 %
36,6 %
31,7 %
33,0 %
29,4 %
30,3 %
-0,9
SD
6,3 %
6,1 %
9,4 %
9,8 %
18,4 %
19,1 %
24,3 %
28,9 %
28,8 %
34,7 %
25,1 %
29,5 %
-4,3
M
19,8 %
14,5 %
26,3 %
18,9 %
18,7 %
13,4 %
16,9 %
12,0 %
17,8 %
13,3 %
17,3 %
15,8 %
+1,5
KD
4,5 %
5,2 %
3,5 %
4,5 %
3,1 %
3,4 %
5,1 %
4,9 %
4,9 %
4,9 %
6,9 %
5,9 %
+1,0
C
6,5 %
6,9 %
5,0 %
6,1 %
4,8 %
5,7 %
6,5 %
6,5 %
4,7 %
4,5 %
5,2 %
4,6 %
+0,6
V
6,7 %
6,3 %
6,1 %
5,6 %
5,0 %
4,9 %
6,1 %
5,7 %
4,6 %
4,6 %
6,3 %
6,2 %
+0,1
MP
4,2 %
2,4 %
6,3 %
3,6 %
5,7 %
3,5 %
3,4 %
1,9 %
3,3 %
2,0 %
4,2 %
2,2 %
+2,0
L
6,0 %
5,3 %
5,3 %
3,6 %
2,9 %
2,0 %
3,4 %
2,3 %
3,0 %
2,0 %
4,3 %
3,6 %
+0,7
FI
—
—
—
—
2,0 %
1,2 %
—
—
—
—
—
—
—
ÖVR
1,4 %
1,6 %
0,9 %
0,8 %
0,7 %
0,9 %
1,3 %
1,2 %
1,1 %
0,9 %
1,2 %
2,0 %
-0,8

Största skillnader — Riksdag 2026

SD25,1%29,5%-4,3pp
MP4,2%2,2%+2,0pp

Valdeltagande: Karlshamn 84,6% · Olofström 80,4%

Data: ValmyndighetenUppdaterad