Karlshamn vs Sölvesborg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KarlshamnSölvesborg
29,4%
S24,0%
17,3%
19,1%
25,1%
SD32,8%
5,2%
3,9%
6,3%
3,8%
6,9%
7,6%
4,3%
5,2%
4,2%
2,2%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 85,2%
Kommun 2026
KarlshamnSölvesborg
31,7%
S28,5%
18,0%
13,4%
17,9%
SD36,0%
8,9%
3,3%
5,4%
4,9%
6,8%
7,5%
1,8%
1,2%
5,0%
0,9%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 83,8%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Karlshamn, den ljusare undre är Sölvesborg. Skillnaden är Karlshamn minus Sölvesborg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,6 % 41,1 % | 37,3 % 34,4 % | 38,6 % 33,0 % | 33,0 % 27,8 % | 31,7 % 26,7 % | 29,4 % 24,0 % | +5,4 |
| SD | 6,3 % 7,9 % | 9,4 % 12,2 % | 18,4 % 25,0 % | 24,3 % 31,2 % | 28,8 % 35,4 % | 25,1 % 32,8 % | -7,7 |
| M | 19,8 % 27,2 % | 26,3 % 31,5 % | 18,7 % 22,7 % | 16,9 % 19,1 % | 17,8 % 19,2 % | 17,3 % 19,1 % | -1,8 |
| KD | 4,5 % 5,1 % | 3,5 % 4,0 % | 3,1 % 3,0 % | 5,1 % 6,1 % | 4,9 % 5,9 % | 6,9 % 7,6 % | -0,6 |
| V | 6,7 % 4,6 % | 6,1 % 4,0 % | 5,0 % 3,2 % | 6,1 % 3,7 % | 4,6 % 3,2 % | 6,3 % 3,8 % | +2,6 |
| C | 6,5 % 5,5 % | 5,0 % 4,8 % | 4,8 % 4,6 % | 6,5 % 5,7 % | 4,7 % 3,7 % | 5,2 % 3,9 % | +1,3 |
| MP | 4,2 % 2,3 % | 6,3 % 4,0 % | 5,7 % 3,9 % | 3,4 % 2,1 % | 3,3 % 1,8 % | 4,2 % 2,2 % | +2,0 |
| L | 6,0 % 4,7 % | 5,3 % 4,1 % | 2,9 % 2,8 % | 3,4 % 3,1 % | 3,0 % 3,0 % | 4,3 % 5,2 % | -0,9 |
| FI | — — | — — | 2,0 % 1,3 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,4 % 1,7 % | 0,9 % 0,9 % | 0,7 % 0,7 % | 1,3 % 1,1 % | 1,1 % 1,1 % | 1,2 % 1,4 % | -0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,4%24,0%+5,4pp
SD25,1%32,8%-7,7ppValdeltagande: Karlshamn 84,6% · Sölvesborg 85,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

