Karlskoga vs Lekeberg — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KarlskogaLekeberg
32,7%
S22,3%
22,0%
19,8%
19,6%
SD22,4%
3,5%
8,6%
6,6%
3,5%
4,8%
8,6%
3,4%
4,7%
3,0%
4,1%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 88,9%
Kommun 2026
KarlskogaLekeberg
30,1%
S20,8%
43,7%
34,6%
10,3%
SD11,1%
2,2%
13,1%
6,6%
3,7%
3,2%
6,8%
1,7%
3,6%
2,1%
3,3%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 88,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Karlskoga, den ljusare undre är Lekeberg. Skillnaden är Karlskoga minus Lekeberg i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,4 % 34,8 % | 46,3 % 30,7 % | 44,7 % 30,0 % | 37,5 % 25,9 % | 37,4 % 25,3 % | 32,7 % 22,3 % | +10,4 |
| SD | 3,0 % 4,7 % | 4,7 % 7,5 % | 14,4 % 18,2 % | 18,3 % 23,9 % | 23,7 % 27,5 % | 19,6 % 22,4 % | -2,9 |
| M | 19,8 % 18,9 % | 23,2 % 24,8 % | 18,7 % 16,9 % | 18,0 % 15,7 % | 18,9 % 17,2 % | 22,0 % 19,8 % | +2,2 |
| C | 4,2 % 17,2 % | 3,1 % 12,9 % | 3,4 % 13,4 % | 6,0 % 13,2 % | 4,1 % 9,5 % | 3,5 % 8,6 % | -5,0 |
| KD | 5,3 % 10,0 % | 4,8 % 8,9 % | 3,6 % 6,8 % | 4,8 % 8,7 % | 3,9 % 8,1 % | 4,8 % 8,6 % | -3,8 |
| V | 6,4 % 4,1 % | 5,3 % 4,5 % | 5,0 % 4,3 % | 7,2 % 5,3 % | 5,0 % 3,5 % | 6,6 % 3,5 % | +3,0 |
| ÖVR | 4,0 % 2,0 % | 1,9 % 1,1 % | 0,9 % 1,2 % | 1,3 % 1,7 % | 1,3 % 1,6 % | 4,5 % 5,9 % | -1,4 |
| MP | 3,2 % 3,6 % | 5,4 % 5,3 % | 4,8 % 4,3 % | 2,8 % 2,7 % | 2,6 % 3,4 % | 3,0 % 4,1 % | -1,1 |
| L | 4,8 % 4,8 % | 5,3 % 4,4 % | 3,3 % 3,1 % | 4,0 % 3,0 % | 3,0 % 3,8 % | 3,4 % 4,7 % | -1,4 |
| FI | — — | — — | 1,3 % 1,9 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S32,7%22,3%+10,4pp
SD19,6%22,4%-2,9ppValdeltagande: Karlskoga 84,6% · Lekeberg 88,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

