Hoppa till innehållet

Karlskoga vs Örebro — jämför valresultat

Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.

Riksdag 2026

KarlskogaÖrebro
32,7%
S
30,5%
22,0%
M
17,5%
19,6%
SD
13,7%
3,5%
C
6,3%
6,6%
V
9,6%
4,8%
KD
6,3%
3,4%
L
4,9%
3,0%
MP
6,1%
Valdeltagande 84,6%Valdeltagande 86,6%

Kommun 2026

KarlskogaÖrebro
30,1%
S
30,4%
43,7%
M
14,8%
10,3%
SD
6,1%
2,2%
C
5,7%
6,6%
V
10,3%
3,2%
KD
5,7%
1,7%
L
5,0%
2,1%
MP
4,5%
Valdeltagande 83,0%Valdeltagande 85,5%

Historik, riksdagsval

Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Karlskoga, den ljusare undre är Örebro. Skillnaden är Karlskoga minus Örebro i senaste valet.

Parti200620102014201820222026Skillnad
S
49,4 %
38,0 %
46,3 %
34,1 %
44,7 %
32,4 %
37,5 %
31,5 %
37,4 %
32,6 %
32,7 %
30,5 %
+2,2
M
19,8 %
21,0 %
23,2 %
26,0 %
18,7 %
21,0 %
18,0 %
17,9 %
18,9 %
17,5 %
22,0 %
17,5 %
+4,5
SD
3,0 %
3,5 %
4,7 %
5,5 %
14,4 %
11,6 %
18,3 %
14,4 %
23,7 %
17,1 %
19,6 %
13,7 %
+5,9
V
6,4 %
6,0 %
5,3 %
5,8 %
5,0 %
5,7 %
7,2 %
8,5 %
5,0 %
7,3 %
6,6 %
9,6 %
-3,1
L
4,8 %
8,7 %
5,3 %
7,6 %
3,3 %
5,4 %
4,0 %
5,7 %
3,0 %
5,9 %
3,4 %
4,9 %
-1,5
MP
3,2 %
6,0 %
5,4 %
8,1 %
4,8 %
8,4 %
2,8 %
4,8 %
2,6 %
5,2 %
3,0 %
6,1 %
-3,1
KD
5,3 %
8,1 %
4,8 %
7,0 %
3,6 %
6,2 %
4,8 %
7,7 %
3,9 %
5,6 %
4,8 %
6,3 %
-1,6
C
4,2 %
6,3 %
3,1 %
4,8 %
3,4 %
5,1 %
6,0 %
8,1 %
4,1 %
7,0 %
3,5 %
6,3 %
-2,8
ÖVR
4,0 %
2,4 %
1,9 %
1,1 %
0,9 %
1,0 %
1,3 %
1,6 %
1,3 %
1,8 %
4,5 %
5,1 %
-0,6
FI
—
—
—
—
1,3 %
3,3 %
—
—
—
—
—
—
—

Största skillnader — Riksdag 2026

S32,7%30,5%+2,2pp
M22,0%17,5%+4,5pp
SD19,6%13,7%+5,9pp
C3,5%6,3%-2,8pp
V6,6%9,6%-3,1pp
MP3,0%6,1%-3,1pp

Valdeltagande: Karlskoga 84,6% · Örebro 86,6%

Data: ValmyndighetenUppdaterad