Karlskrona vs Mörbylånga — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
KarlskronaMörbylånga
29,7%
S25,5%
20,1%
21,7%
20,2%
SD19,2%
6,0%
8,8%
5,6%
4,1%
7,3%
8,1%
5,3%
5,1%
4,5%
6,3%
Valdeltagande 87,4%Valdeltagande 89,5%
Kommun 2026
KarlskronaMörbylånga
35,8%
S26,0%
18,9%
28,6%
18,6%
SD13,5%
6,6%
14,0%
5,7%
4,9%
6,5%
5,0%
3,9%
1,7%
3,4%
5,7%
Valdeltagande 86,0%Valdeltagande 88,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Karlskrona, den ljusare undre är Mörbylånga. Skillnaden är Karlskrona minus Mörbylånga i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,0 % 34,9 % | 35,3 % 28,1 % | 36,3 % 29,4 % | 31,2 % 27,1 % | 31,9 % 29,6 % | 29,7 % 25,5 % | +4,2 |
| M | 23,6 % 25,2 % | 28,7 % 31,2 % | 20,7 % 24,8 % | 18,4 % 18,5 % | 19,0 % 19,4 % | 20,1 % 21,7 % | -1,6 |
| SD | 5,9 % 3,0 % | 8,9 % 5,9 % | 15,4 % 15,2 % | 21,6 % 20,6 % | 24,4 % 22,7 % | 20,2 % 19,2 % | +1,0 |
| C | 7,1 % 13,3 % | 5,5 % 11,0 % | 5,8 % 9,7 % | 7,2 % 11,2 % | 5,4 % 7,6 % | 6,0 % 8,8 % | -2,8 |
| KD | 5,8 % 7,2 % | 4,3 % 6,5 % | 3,9 % 4,5 % | 6,2 % 7,3 % | 5,9 % 7,5 % | 7,3 % 8,1 % | -0,8 |
| L | 7,5 % 6,0 % | 6,5 % 5,8 % | 5,2 % 4,1 % | 5,2 % 3,9 % | 4,3 % 3,5 % | 5,3 % 5,1 % | +0,2 |
| MP | 4,1 % 4,2 % | 5,6 % 6,3 % | 5,4 % 5,5 % | 3,4 % 4,0 % | 3,4 % 4,7 % | 4,5 % 6,3 % | -1,8 |
| V | 4,5 % 4,1 % | 4,4 % 4,3 % | 4,6 % 3,8 % | 5,5 % 5,9 % | 4,6 % 4,1 % | 5,6 % 4,1 % | +1,5 |
| FI | — — | — — | 1,8 % 2,6 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 1,6 % 2,0 % | 0,8 % 0,9 % | 0,8 % 0,5 % | 1,3 % 1,4 % | 1,2 % 0,8 % | 1,3 % 1,1 % | +0,2 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S29,7%25,5%+4,2ppValdeltagande: Karlskrona 87,4% · Mörbylånga 89,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

